Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

 Belirli bir süre için cinsel ilişkiye girdikten sonra adet göremem,kasık ağrısı,kramplar veya mide bulantısı gibi belirtiler fark ederseniz büyük ihtimalle hamilesiniz.Hamile kalmak isteyenler için bu belirtiler mutluluk kaynağı olurken,hazırlıksız yakalanan içinse bir hayal kırıklığı olabilir.Ama hayal kırıklığına uğramadan önce gebeliği kesin bir şekilde doğrulamak için gebelik testini yaptırın çünkü belirtiler her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Hamile olduğunuzu gösteren belirtiler


Vücudunuzu dikkatlice izleyin,fark ettiğiniz değişiklikler gebe kaldığınızın belirtisi olabilir.İşte bu belirtilerden bazıları:

Lekelenme:Gebeliğin erken günlerinde vajinada küçük miktarda kan veya kan izleri normaldir.Bu lekelenme döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi nedeniyle olur.Vajinal akıntının bu tür çeşidi normal adet döneminden farklıdır.Kanama çok az ve birkaç saat içinde yok olur.Tüm kadınlar bu yerleşme kanamasını fark etmez,ama genellikle çoğu gebeliğin bu erken belirtisini yaşar.
Göğüslerde değişim:Gebeliğin erken günlerinde göğüslerde oluşan değişiklikler göze pek çarpmayabilir.Fakat,artan hormonlar göğüslerin daha ağır olmasına ve daha hassas olmasına neden olabilir.Ayrıca bazı kadınlar göğüs ucunun veya aerola bölgesinin koyulaştığını fark eder.
Yorgunluk:Gebelik yorgunluğu normal günlük işlerden dolayı oluşan yorgunluktan farklıdır.Bu yorgunluk veya bitkinlik gebelikte artan progesteron hormonu kendini gösterir.Ayrıca düşük kan şekeri ve düşük tansiyon veya kansızlık gebelikte yorgunluğa neden olabilir.
Mide bulantısı:Gebelikte yaygın bir durumdur ve gebeliğin üçüncü ayının sonuna kadar devam.Eğer  bütün gün mide bulantısı yaşıyorsanız,gebe olduğunuzun belirtisi olabilir.Bazı kadınlarda mide bulantısı olmayabilir,ayrıca bazı aromalara karşı isteksizlik ve tat kaybı da gebeliğin erken belirtisi olabilir.Mide bulantısı bazı kadınlarda gebeliğin ilk haftasında itibaren başlarken,bazılarında ise altıncı haftadan sonra olabilir.
Adet görememe:Adet kaybı veya geciken adet her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez,fakat bu belirti uykularınızı kaçırabilir.Eğer adet kaybı ile birlikte diğer bazı gebelik belirtilerini fark ederseniz,ve korumasız bir şekilde ilişkiye girdiyseniz büyük ihtimalle hamilesiniz.
Sık işeme:Hormon seviyelerin meydana gelen değişim nedeniyle,gebelikte tuvalete daha çok gitmek zorunda kalabilirsiniz.Gebelikte salgılanan ve gebelik hormonu adı verilen hCG hormonu bu durumda neden olur.Sık işeme sadece gebelik belirtisi değil,diğer hastalıkların da belirtisi olabilir.Örneğin,cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların çoğu sık idrara çıkmanıza neden olabilir.
Kabızlık:Vücutta bulunan yüksek progesteron bağırsaklarda dışkının çok yavaş hareket etmesine neden olabilir.Gebelikte kabızlığın temel nedeni budur.
Baş ağrısı:Gebelikte baş ağrısının nedeni açık olmamasına rağmen,hamile kalanlar genellikle gebeliğin ilk günlerinde bu sorunla karşılaşır.
Baş dönmesi:Gebeliğin yaygın belirtisidir.Gebelikte genişleyen kan damarları,düşük tansiyon ve düşük kan şekeri baş dönmesine neden olabilir.

Ruhsal değişiklikler:Ruhsal anlamda değiştiğinizi hissedebilirsiniz.Gebelik her daim ruhsal psikolojinizi değiştirir.
Yukarıda belirtilen belirtilerin birkaçını fark etmeniz veya hissetmeniz her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez.Gebeliğini kesin bir şekilde doğrulamak için idrarda gebelik testi veya kanda gebelik testini yaptırabilirsiniz.

Hamile kaldığınızı gösteren testler

Birkaç basit testle hamile kaldığınızı doğrulayabilirsiniz:
Evde gebelik testi:Hem kolay hem de gebeliği doğrulamak için güvenilir bir testtir.Evde gebelik testini eczanelerden alabilirsiniz.Evde gebelik testi idrardan alınan örnekle çok hızlı bir şekilde yapılabilir.En iyi sonucu almak için evde gebelik testi genellikle adet kaybından bir hafta sonra yapılır.Eğer hamileyseniz strip kısmında renk değişikliği olur ve ince çizgi gözükür,çizginin soluk olması hiç önemli değil,yeter ki gözüksün,test dijital ise '-' veya '+' sonucu gösterir.Artı sonuç hamile olduğunuz anlamına gelir.

Gebelik testinde soluk çizgi hamile olduğum anlamına mı gelir?


Evet,eğer gebelik testinde soluk çizgi gözükürse bu hamile olduğunuzun işaretidir.Soluk çizginin gözükmesinin nedeni vücutta az miktarda hCG seviyesinden kaynaklanır.Ama vücutta hCG hormonunun az veya çok olması gebe olmadığınız anlamına gelmez.Aksine hCG plasenta tarafından salgılanır,ve plasenta ancak gebe kaldığınız zaman oluşur.Bu nedenle hem koyu çizgi hem de soluk çizgi hamile olduğunuz anlamına gelir.
Kanda gebelik testi:Kanda bulunan hCG varlığını veya miktarını tespit eder.Bu testi yumurtlamadan  8-10 gün sonra yaptırabilirsiniz.Kanda gebelik testi için sizden kan örneği alınır.En doğru sonucu kanda gebelik testi gösterir ve idrar testine göre daha erken yapılabilir.

İdrarda gebelik testi:İdrardan alınan örnekle yapılır.İdrarda bulunan gebelik hormunu denilen hCG hormonunu tespit eder.Evde gebelik testleri buna örnektir.
Erken gebelik faktörü testi:döllenmeden sonra 48 saat içinde erken gebelik faktörü (EPF) denilen protein üretilir.Eğer bu protein vücutta tespit edilirse hamile olduğunuz anlamına gelir.Fakat bu test çok pahalı ve uğraşmalıdır.