Adetten önce kanama neden olur?

 Adetten önce kanama,lekelenme nedenleri


Birçok kadın adetten önce bazı kanamalar yaşar,veya bu kanama bazen lekelenme şeklinde olabilir.Lekelenme veya kanama genellikle birkaç gün sürer ve birçok nedenden dolayı meydana gelebilir.Bu nedenlerden bazıları ovülasyon (yumurtlama) kanaması,düşük hormon seviyesi ve hamile kalmak yani yerleşme kanaması.Birçok durumda endişe etmenize gerek yok,fakat bazı nadir vakalarda doktorunuza başvurmalısınız.

Lekelenme nedir?


Çok hafif bir kanamadır,genellikle 1-2 gün veya daha az sürer.Lekelenme açık pembe veya kahverengi olabilir,kanama çok az olduğu için genellikle ped kullanmanıza gerek yok.

Lekelenme ve vajinal akıntı birbirine karıştırılmamalı.Menstrual döngüde vajinal akıntı normal bir durumdur ve açık veya beyaz olmalıdır.Eğer akıntıya karışmış kan lekeleri fark ederseniz bu tahriş veya enfeksiyon belirtisi olabilir.

Bazı kadınlar adet arasında kanama yaşayabilir,buna adet dışı kanama denir.Adet dışı kanama genellikle normal adet kanamasına göre daha az olur,fakat adet kanaması pedleri dolduracak kadar çok olur.Menopoza geçiş yapan kadınlarda da bazı lekelenmeler olabilir.

Adetten önce birkaç çeşit kanama meydana gelebilir:


Yumurtlama kanaması


Menstrual döngünün ortalarında veya adetten 14-13 gün önce ufak kan lekelerini fark edebilirsiniz,bu  oldukça normal bir durumdur ve endişe etmenize gerek yok.Bu lekelenmeler genellikle ovulasyon veya yumurtlama kanamasından kaynaklanır,ve birçok kadın yumurtlama döneminde bu kanamayı fark edebilir.Yumurtalıklardan yumurta serbest bırakıldığı zaman östrojen seviyesi düşer ve çok ufak kanama veya kanla birlikte akıntı olabilir.Bazende kanama kramplardan kaynaklanır.

Adetten bir hafta önce kanama


Beklenen adet gününden bir hafta önce kanamanın olması gebelik belirtisi olabilir veya geç yumurtlama nedeniyle de olabilir.

Döllenen yumurta rahim içine tutunduğu zaman kanama olur,buna yerleşme kanaması veya implantasyon denir.Yerleşme kanaması genellikle adetten bir hafta önce olur ve gebeliğin en erken belirtileri arasında yer olur.

Aşırı egzersiz,doğum kontrol hapı ve hatta bazı tıbbi durumlar adetten bir hafta önce vajinal kanamaya neden olabilir.

Birçok durumda adetten bir hafta önce veya birkaç gün meydana gelen vajinal kanama endişe nedeni olmamalı.

Adetten önce kanamanın diğer nedenleri


Adetten önce meydana gelen kanama diğer bazı problemlerin belirtisi olabilir:

-Perimenopoz: Perimenopoz menopoza geçiş dönemidir,bu dönemde bazı lekelenme veya kanamalar olabilir,fakat eğer çoktan menopoza girdiyseniz ve hala kanama olursa bu endişe nedeni olmalı ve doktorunuza başvurun.Ayrıca perimenopoz belirtileri için uygulanan hormon tedavisi de kanamaya neden olabilir.Ayrıca perimenopoz döneminde kanama kanser belirtisi de olabilir.

-Gebelik:Gebeliğin ilk haftasında veya ikinci haftasında lekelenme yaygın bir durum değildir,yukarıda belirtildiği gibi bu lekelenme yerleşme kanaması belirtisi de olabilir.Ama kanama giderek artarsa düşük yapmış olabilirsiniz.Bu durumda hemen doktorunuza başvurun.Yaklaşık olarak kadınların %25'i erken gebelikte bazı lekelenmeler yaşayabiliyor.

-Rahim anormallikleri:Rahimde meydana gelen polikistik over sendromu,rahim tümörleri,rahim kanseri ve bazı enfeksiyonlar adetten önce kanamaya veya lekelenmeye neden olabilir.

-Tıbbi problemler:Tiroid hastalıkları,diyabet ve diğer bazı tıbbi hastalıklar iki adet arasında kanama neden olabilir.

Lekelenme ve düşük yapma arasındaki fark


Lekelenme düşük belirtisi olabilir,fakat birçok düşük yapma şiddetli kanama ile sonuçlanır.Eğer kanama şiddetli ise ve kan pıhtıları dışarı atılırsa,büyük ihtimalle düşük yapmış olabilirsiniz.Şidetli kanama ile birlikte karın ağrısı,sırt ağrısı veya kramp düşük yapmanın güçlü belirtisidir.

Eğer kanama endişe nedeni değilse bile ve gebe kalmayı planladıysanız doktorunuza başvurun.Ultrason yardımıyla doktorunuz düşük yapıp yapmadığınızı tespit edebilir.Eğer düşük yaptıysanız,doktorunuz rahimde fetal doku kalıp kalmadığını kontrol edecektir.Rahim fetal doku kalırsa devamlı kanama veya enfeksiyona neden olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz?

Eğer kanama nedeniyle endişeye düşerseniz,hemen doktorunuza başvurun,özellikle alttaki durumlarda:

-Üç ay boyunca devam eden lekelenmeler

-Cinsel ilişkiden sonra kanamanın olması

-Lekelenme veya kanamanın 3 haftadan fazla sürmesi

Anormal uterin kanamalar veya adetten önce meydana gelen şiddetli veya anormal kanamalar içinde doktorunuza başvurmalısınız.Bu tür kanamalar hormon bozukluğu,stres ve spiral (rahim içi araç) nedeniyle medyana gelebilir.Ayrıca bazı ilaçlar örneğin kortikosteroidler ve kan incelticiler kanamaya neden olabilir.