Kahverengi leke hamilelik belirtisi mi?

 Kahverengi akıntı veya kanama gebelik belirtisi mi?


Eğer kahverengi lekelenme veya kanama yumurtlamadan 10-14 gün sonra oluyorsa veya beklenen adet tarihinden hemen önce oluyorsa büyük ihtimalle gebelik belirtisidir.

Ama kahverengi akıntı her daim gebelik belirtisi olmayabilir,bazen enfeksiyon kaptığınızın da belirtisi olabilir.Eğer kanama giderek daha çok olursa,kanama ile birlikte ağrı başlarsa ve ayrıca yüksek ateş ve titreme fark ederseniz büyük ihtimalle enfeksiyon kapmışsınız.

Ama kanama yumurtlamadan sonra oluyorsa ve sizde hamile kalmayı deniyorsanız yada kanama çok hafif veya lekelenme şeklindeyse ve 2 gün sürerse büyük ihtimalle hamilesiniz.Çünkü bu kahverengi akıntı yerleşme kanaması olabilir.Yerleşme kanaması da gebeliğin en büyük habercisidir.Yerleşme kanamasının kahverengi olmasının nedeni kanamanın çok az olması ve rahimde uzun süre beklemesidir,bu nedenle kanama eskir ve koyu renk yani kahverengi olur.

Gebelik belirtisi olan kahverengi akıntı genellikle birkaç damla kandan oluşur.Fakat kanama rengi değişirse bu enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Eğer yumurtlamadan sonra kahverengi kanama fark ederseniz kanamadan 3-4 gün sonra kanda gebelik testi ile veya 6-7 gün sonra idrarda veya evde gebelik testi ile hamile kaldığınızı doğrulayabilirsiniz.

Yada kahverengi kanama fark ederseniz adet tarihine kadar bekleyin eğer adet olmazda büyük ihtimalle hamile kaldınız,fakat adet olursa meydana gelen kanama başka bir problemin belirtisi olabilir.

Gebelikte kahverengi lekeler genellikle gebeliğin 4-5 haftasında olur.Ama bazı kadınlarda daha erken veya daha geç olabilir.Ayrıca kahverengi kanama veya lekeler tüm kadınlarda olmaz sadece kadınların %30 unda olur.

Eğer kahverengi lekeler veya kanama kokusuz ise ve ağrı olmuyorsa genellikle herhangi bir problemin belirtisi değildir.Ve çok da endişe etmenize gerek yok,ama kendinizi güvene almak için doktorunuza başvurabilirsiniz.