Hamilelikte kanama neden olur?

 Hamilelikte kanama normal mi?

Gebelikte iç çamaşırlarda kanama veya lekelenme fark ettiğinizde bu sizin için endişe kaynağı olabilir.Fakat gebelikte tüm kanamalar ciddi bir problem anlamına gelmez ve hamilelikte bazı hafif kanamalar oldukça normaldir.

Kanama Gebelikte herhangi bir zamanda meydana gelebilir.Bazı kanama veya lekelenmeler ciddi problem olan düşük veya plasenta konumundan kaynaklanırken,bazıları ise oldukça normal olan yerleşme kanaması veya tutunma lekelenmesi olabilir.

Gebeliğin ilk 12 haftasında kanama yaygın olmasına rağmen yine de dikkatli olmalısınız,ve herhangi bir kanama durumunda kendinizi güvene almak için doktorunuzu bu konuda haberdar edin.Yani gebeliğin ilk 12 haftasında kanama oldukça genel bir durumdur ve gebeliklerin yaklaşık %20-%30 unda meydana gelebiliyor.Ama gebeliğin son evrelerinde kanama çok daha az olur.

Gebelikte kanama ve lekelenme farklı şeylerdir.Lekelenme sadece birkaç damla kanla kadının iç çamaşırının kirlenmesi anlamına gelir.Kanama çok azdır ve tüm iç çamaşırı kirletecek güçte değildir.

Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen lekelenme çok nadir de olsa düşüğün habercisi olabilir.Fakat kanama giderek artmazsa büyük ihtimalle düşük olmamıştır.Ama yine de kendinizi ve bebeğinizi güvene almak istiyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Eğer gebelikte kanama çok fazla ise,kanama ile birlikte şiddetli ağrı olursa veya kanamada pıhtı veya doku parçaları varsa bu durumda hemen doktorunuza başvurun.Çünkü oldukça ciddi bazı problemlerin belirtisi olabilir.Kanama dursa bile kanamanın nedenini öğrenmek için doktorunuza gitmekten vazgeçmeyin.

Kanama sırasında kanamanın rengine,kanamanın şiddetine,kanama ile birlikte ortaya çıkan belirtilere  ve kanamanın pıhtı veya doku parçaları içerip içermediğine dikkat edin ve bunları doktorunuza söyleyin.

Gebelikte (hamilelikte) kanama neden olur? Hamilelikte kanama nedenleri

1-Erken gebelikte kanama,ilk haftalarda kanama,ilk aylarda kanama neden olur?

Yerleşme kanaması:Gebeliğin ilk haftalarında bazı kadınlarda yerleşme kanaması olabilir,bu kanama genellikle çok hafif veya lekelenme şeklinde olur.Renk olarak genellikle koyu kırmızı veya kahverengidir.Yerleşme kanaması gebeliğin 4 ve 5 haftaları arasında olabilir.Yerleşme kanamasının nedeni döllenen yumurtanın veya embriyonun rahim mukoza zarına tutunması ve bunun sonucunda hasar gören bazı ince damarların yırtılması ile kanama veya lekelenme olabilir.Bu kanama herhangi bir problemin belirtisi değildir ve oldukça normal bir kanamadır.Ama yerleşme kanaması herkeste olmaz.

Cinsel ilişki:Kadın hamile olduğu zaman cinsel ilişkiden sonra rahim ağzının daha hassas olması ve bu bölgeye olan kan akışının artması nedeniyle bazı lekelenme veya hafif kanamalar olabilir.Fakat kanama çok şiddetli olursa ilişkiyi hemen durdurun ve doktorunuza danışın.Aslında kanama fark ettiğiniz anda ilişkiyi durdurun,çünkü kanama sırasında enfeksiyon kapma riski yüksek olur.

Erken gebelikte enfeksiyon:Vajinada veya rahim ağzında oluşan enfeksiyon kanamaya neden olabilir.Eğer kanama ile birlikte ağrı olursa veya yüksek ateş gibi belirtiler fark ederseniz,bu enfeksiyon kaptığınızın işareti olabilir.

Dış gebelik (Ektopik gebelik):Döllenen yumurtanın gelişmemesi,yani rahim dışında genellikle fallop tüpünde kalmasıdır.Bu durumda erken gebelikte kanama olabilir.Eğer ağrı ile birlikte kanama olursa doktorunuza başvurun.Doktorunuz ultrason yardımıyla döllenen yumurtanın nerede kaldığına bakar.Ayrıca hCG hormonu için bazı kan testlerini yapabilir.hCG hormonu dış gebelikte normal gebeliği göre daha az yavaş yükselir.Eğer erken tedavi olmamanız durumunda ektopik veya dış gebelik ölümcül olabilir.

Düşük yapmak:Gebeliğin ilk aylarında veya ilk haftalarında düşük oldukça yaygın bir durumdur.Düşüğün belirtileri genellikle kanama ve şiddetli ağrıdır.Ayrıca kanamada pıhtı veya doku fark ederseniz büyük ihtimalle düşük yapmışsınız.

Mol gebelik (üzüm gebeliği): Üzüm gebeliği sırasında kırmızı veya kahverengi kanama olabilir.Ayrıca şiddetli mide bulantısı ve kusma ve bazen de vajinadan dışarı atılan üzüme benzer kistler fark edebilirsiniz.Üzüm gebeliği normalde plasenta içinde gelişen dokuların rahimde anormal gelişmeye veya tümörlere neden olmasıdır.

2-Geç gebelikte kanama,son aylarda kanama,son haftalarda kanama neden olur?

Hemoroid:Aldığınız kilolar nedeniyle gebelikte anüs bölgesinde şişen damarlara neden olabilir ve bu damarlar bazen patlayabilir ve bunun sonucunda kanama olur.Fakat bu durumda kanama vajinada olmaz,eğer tuvalette gittiğinizde tuvalet kağıdında kanama fark edebilirsiniz,yani anüste.

Ablasyo plasenta:Eğer gebeliğin sonlarına doğru veya gebeliğin ikinci yarısında adet kanamasına göre daha ağır bir kanama fark ederseniz bu plasentanın konumu ile ilgili olabilir.Ablasyo plasenta ,plasentanın rahim duvarından erken ayrılmasıdır ve bunun sonucunda bebek oksijensiz kalabilir.Bu ciddi problem genellikle gebeliğin son üç ayında olur ve hemen tedaviye ihtiyacınız vardır.

Plasenta previa:Vajinada gebelikte kanamaya neden olabilecek başka diğer bir problem plasenta previa dır.Plasenta previa,plasentanın rahmin alt bölgesinde yer almasıdır ve rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır.

Erken doğum:Eğer gebeliğin 37.haftasından önce şiddetli kanama veya çok fazla kanama fark ederseniz bu erken doğumun veya prematüre doğumun belirtisi olabilir.Erken doğumun diğer bazı belirtileri plevis veya kasık bölgesinde şiddetli basınç,sırt ağrısı,karın ağrısı veya karın krampları ve düzenli sancı yada kasılmalardır.