Hamilelikte kahverengi lekelenme ve ağrı

 Birçok kadın gebeliğin erken dönemlerinde bazı ağrılar ve kahverengi lekelenmeler yaşayabilir.Gerçekten neredeyse her iki veya üç kadından biri belli bir miktarda kanama ile karşılaşır.Çoğu kez kahverengi lekelenme ve ağrı normal iken,bazen de düşük yaptığınızın belirtisi olabilir.Bu nedenle eğer kanama ile birlikte şiddetli ağrı olursa doktorunuza başvurun.


Gebelikte hafif bazı ağrılar normaldir,fakat genelde bir problemin habercisi olduğu zaman ağrı çok daha şiddetli olur ve bununla birlikte bazı kanamalar meydana gelir.

Hamilelikte kanama genellikle bir problem meydana geldiği zaman ilk başlarda kahverengi lekelenme şeklinde olur,eğer kanama giderek daha çok artarsa ve daha kırmızı veya daha açık renkli olursa bu ciddi bir tehlikenin belirtisi olabilir.

Düşük yapmak özellikle erken gebelikte veya gebeliğin ilk haftalarında oldukça yaygın bir durumdur,ve neredeyse her beş kadından biri ilk 12 haftalık gebelikten önce düşük yapmaktadır.Düşük belirtileri arasında kahverengi akıntı,şiddetli ağrı,kanda pıhtı veya doku,giderek kötüleşen kanama gibi belirtiler vardır.

Eğer kanama kahverengi ise ve lekelenme şeklinde ise yada kanama miktarı çok ise ve bununla birlikte çok hafif ağrı oluyorsa bu yerleşme kanaması veya yerleşme lekelenmesi de olabilir.Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan 1-2 hafta sonra olur.Bu kanama oldukça normaldir ve gebeliğin bir belirtisidir.Kanama veya lekelenme 4-5 saat sürebildiği gibi 2 güne kadar da sürebilir.Kanama genellikle birkaç damla kandan oluşur.

Ayrıca gebelikte kahverengi kanama ve ağrı enfeksiyon belirtisi de olabilir.Enfeksiyon belirtileri genellikle kanama,ağrı,yüksek ateş ve titreme ile birlikte bazı kötü kokular da olabilir.Bu gibi belirtileri fark ettiğinizde doktorunuza başvurun,çünkü enfeksiyon ilerlerse hem bebeğinize hem de size ciddi anlamda zarar verebilir,hatta erken doğum yapmanıza neden olabilir.

Hamilelikte kahverengi kanama ve şiddetli ağrı dış gebelik belirtisi de olabilir,bu durumda embriyo rahim dışında gelişir ve eğer tedavi olmazsa iç kanamaya hatta annenin ölümüne bile neden olabilir.

Eğer kahverengi kanama veya lekelenme ile birlikte gebeliğin son aylarında ağrı olursa bu plasenta ile ilgili bir problemin işareti olabilir.Plasenta previa kahverengi kanamaya neden olur fakat genellikle ağrı olmaz.Plasenta previa,plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır.

Ablasyo plasenta denilen durum nedeniyle de kahverengi kanama veya şiddetli ağrı olabilir.Ablasyo plasenta,plasentanın rahim duvarından erken ayrılmasıdır ve bu durumda bebek oksijensiz kalabilir.

Bu risklerden dolayı eğer lekelenme veya kanama ile birlikte ağrı olursa doktorunuza haber verin çünkü kanama ve şiddetli ağrı genellikle bir problemin belirtisidir.Bu durumda hemen tedaviye ihtiyacınız vardır.