Gebelikte kahverengi kanama

 Gebelikte kahverengi kanama endişe kaynağı olabilir,kahverengi kanama bazen ciddi bir problemin belirtisi de olabilir,bazen de herhangi bir tehlike belirtmez.Fakat çoğu kez eğer kanama az ve kokusuz yada kanama ile birlikte ağrı olmuyorsa herhangi bir sorun yoktur demektir.Peki gebelikte kahverengi kanama normal mi?Kahverengi kanama hangi durumlarda tehlikelidir?


Gebelikte kahverengi kanama normal mi?

Gebeliğin ilk aylarında veya ilk haftalarında kahverengi kanama oldukça yaygın ve çoğu kez herhangi bir tehlike belirtmez.Ve erken gebelikte kahverengi kanama genellikle 2-3 gün sürer,ve herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymaz.Kanamanın rengi genellikle kahverengi olur fakat bazen de kırmızı veya pembemsi olabilir.Genellikle eğer kanama kokusuz ve ağrısız ise yada vajinada herhangi bir rahatsızlık,yanma veya kaşıntı yoksa kahverengi kanama normaldir.Gebelikte hafif kanama ile birlikte diğer bazı negatif belirtiler (çok kanama,şiddetli kanama) olmuyorsa rahatlayabilirsiniz.

Erken gebelikte kahverengi kanamanın muhtemel bazı nedenleri
1-Yerleşme kanaması

Döllenen yumurta rahim iç zarına tutunduğu zaman bazı damarlar zarar görebilir ve bundan dolayı kahverengi ve hafif kanama meydana gelebilir.Bu kanama oldukça normaldir ve genellikle kahverengi lekeler şeklinde olur.Yerleşme kanaması adet kanamasına göre çok azdır ve sadece bir iki damla kandan oluşur,ayrıca kanama genellikle iki gün sürer.

2-Gebelikte kahverengi kanamanın diğer nedenleri

Gebelikte kahverengi kanamaya birçok faktör neden olabilir,bazıları altta belirtilmiştir:

-Vajina veya rahim ağzında tahriş.Hamile kaldıktan sonra aniden yükselen hormonlar ve genital bölgeye olan kan artışı rahim ağzının daha hassas olmasına ve çabuk tahriş olmasına neden olabilir,özellikle cinsel ilişki sırasında.

-Rahim ağzında enfeksiyon veya vajinada enfeksiyon erken gebelikte kahverengi lekelenme veya akıntıya neden olabilir.

-Rahim ağzında gelişen zararsız polipler genellikle kanama neden olur.

-Rahim zarında gelişen tümör veya fibroid

Kahverengi kanama ne zaman tehlikeli olur?

Eğer kahverengi akıntı veya kanama yerleşme kanaması değilse,hemen muayene olmalısınız.Özellikle kanama ile birlikte baş dönmesi,karın ağrısı,kramp veya yüksek ateş gibi belirtiler fark ederseniz hemen doktorunuza başvurmanız gerekir çünkü kanama ciddi bir durumun veya problemin belirtisi olabilir.

Gebelikte kahverengi kanama alttaki tehlikelerden dolayı da meydana  gelebilir:

1-Düşük yapmak

Eğer kahverengi kanama uzun devam ederse ve giderek daha da artarsa yada daha kötüleşirse,ayrıca kanama ile birlikte bazı kramp ve ağrılar başlarsa bu düşük yaptığınızın belirtisi olabilir.Düşük sırasında ilk başlarda kanama rengi kahverengi veya koyu iken daha sonra kırmızı olabilir.

2-Dış gebelik veya ektopik gebelik

Dış gebelik kahverengi kanamanın başka bir nedenidir.Bu konuda çok dikkatli olmalısınız çünkü dış gebelik çok ciddi bir problemdir.Normalde embriyo rahimde gelişirken ama dış gebelikte embriyo rahim dışında gelişir ve iç kanamaya hatta annenin ölümüne neden olabilir.Bazı belirtileri karında ağrı ve kramp,ayrıca kanama giderek daha çok şiddetlenebilir.

3-Anormal plasenta veya plasenta konumu

Ablasyo plasenta ve plasenta previa gibi plasenta problemleri de kahverengi kanamaya neden olabilir.Ablasyo plasenta sırasında karında şiddetli ağrı başlayabilir,fakat plasenta previa sırasında ağrı olmaz,sadece vajinada kanama olabilir.Ablasyo plasenta,plasentanın rahim duvarından erken kopması ve bu nedenle kanama olabilir.Plasenta previa ise plasentanın rahimin alt bölgesinde yer alması ve rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır.

4-Enfeksiyon veya iltihaplanma

Üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyon veya iltihaplanma kahverengi kanamaya neden olabilir.Eğer enfeksiyon ilerlerse gebeliğiniz veya fetüs zarar görebilir,bu nedenle mümkün oldukça kısa sürede doktorunuza başvurun.Enfeksiyon sırasında ortaya çıkan belirtiler genellikle kanama,ağrı,yüksek ate ve bazen titremedir.

Gebelikte veya hamilelikte kahverengi kanama çoğu kez herhangi bir problem belirtmezken,bazen de ciddi bir problemin belirtisi olabilir.Özellikle kanama ile birlikte baş dönmesi,kötü kokular,yüksek ateş,titreme veya şiddetli ağrı olursa hemen doktorunuza başvurun.Çünkü bunlar ciddi bir tehlikenin işareti olabilir.