İkiz gebelik yerleşme kanaması

 Yerleşme veya implantasyon,döllenen yumurtanın veya embriyonun rahim mukoza zarına tutunmasıdır.Yerleşme genellikle yumurtlamadan 6-7 gün sonra gerçekleşir.Yerleşme sırasında embriyo rahim zarını kazdığı için bazı çok ince damarlar zarar görür ve kanama olur.Bu kanamaya yerleşme kanaması denir.


Yerleşme kanaması genellikle adet kanamasına göre çok az olur ve dışarı geç atıldığı için kan eskir ve  rengi koyulaşır.Yerleşme kanamasında çok az kanamanın olmasının nedeni embriyonun çok küçük olmasından kaynaklanır.

İkiz gebelikte yerleşme kanaması
İkiz gebelikte iki tane embriyo rahim mukoza zarına tutunur.Bu nedenle ikiz gebelikte yerleşme kanaması olma ihtimali daha fazladır ve kanama genellikle tek bebeğe hamile kalan kadınlara göre daha fazla olur.Kanama fazla olduğu için daha erken dışarı atılır ve rengi daha açık olabilir.Normalde yerleşme kanaması çok yaygın olsa da sadece kadınların %30 unda meydana gelir,ama ikiz gebelikte yerleşme kanaması olma ihtimali daha yüksek olur.

Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan 8-9 gün sonra veya bir sonraki adetten 5-6 gün önce olur.Ama meydana gelen kanama her zaman hamile kaldığınızı göstermez.Hamile kaldığınızı doğrulamak için kanamadan 3-4 gün sonra kanda gebelik,veya kanamadan 6-7 gün sonra ise idrarda gebelik testini yaptırabilirsiniz.

Ayrıca erken gebelikte meydana gelen kanama özellikle ağrı olursa ciddi bir durumun belirtisi olabilir.Erken gebelikte kanama yerleşme kanamasının dışında düşük yapma,enfeksiyon,dış gebelik ve diğer bazı ciddi problemlerin habercisi olabilir.

Eğer kanama ile birlikte kötü kokular,şiddetli ağrı,yüksek ateş ve titreme gibi herhangi bir belirti fark ederseniz doktorunuza başvurun.Çünkü bu belirtilerin olması genellikle bir problemi işaret eder.

Özellikle dış gebelik denilen ektopik gebelik çok ciddi bir durumdur ve eğer erken tedavi olmazsanız iç kanama olabilir hatta annenin ölümü ile sonuçlanabilir.Dış gebelik,embriyonun rahim dışında gelişmesidir.Dış gebelik belirtileri genellikle kanama ve çok şiddetli ağrı veya karın kramplarıdır.Bu gibi durumlarda hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Enfeksiyon kapma sırasında ise kötü kokular,ağrı,yüksek ateş ve titreme gibi belirtiler fark edebilirsiniz.Eğer tedavi olmazsanız enfeksiyon annenin kanına geçebilir ve düşük yapmanıza neden olabilir.Enfeksiyon kaptığınızda genellikle cinsel ilişkide ağrı olur.