Hamilelikte vajinada kanama ve lekelenme

 Vajinada kanama ve lekelenme iki farklı belirti olup gebelikte veya hamilelikte meydana gelebilir.Vajinada kanama ve lekelenme arasındaki fark;vajinada kanama açık renkli,taze ve büyük miktarda kan anlamına gelirken,lekelenme ise diğer bazı sıvılara karışmış veya ufak kan damlalarıdır.


Gebelikten vajinada kanama veya lekelenme nedenleri

Gebeliğin erken döneminde veya ilk haftalarında hafif kanama normaldir ve genellikle döllenen yumurtanın veya embriyonun rahime yerleşmesi nedeniyle olur.Bu tür kanamaya implantasyon veya yerleşme kanaması denir.Gebelikte cinsel ilişkiden sonra kanama ise vajinada artan hassasiyet ve vajinaya artan kan akışı nedeniyle olabilir.

Gebeliğin sonlarına doğru kanama ise rahim ağzında bulunan mukus tıkacının düşmesi ve artık bebeğin doğum kanalına düşmesi nedeniyle olabilir.

Gebelikte çok kanama normal mi?

Gebelikte adet kanaması gibi veya adet kanamasından fazla kanamanın olması ciddi bir durumun belirtisi olabilir.Eğer kanama giderek artıyorsa ve uzun sürerse hemen doktorunuza başvurun çünkü düşük yapmış olabilirsiniz.Düşük yaptığınızda genellikle kanama ile birlikte ağrı da olur.Enfeksiyon kapmanız durumunda kanama ve ağrı olabilir,fakat bununla birlikte yüksek ate ve titreme gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.Bu nedenle gebelikle çok veya fazla kanama normal bir durum değildir ve tedaviye ihtiyacınız vardır demektir.

Aslında gebelikte gördüğünüz her tür kanamayı doktorunuza da bildirmeniz en iyisidir,böylece hamileliğinizi daha güvenli yapabilirsiniz.

Kanama ile birlikte ağrı olmadığı sürece çok da ciddi bir durum ortaya çıkmaz.Ama şiddetli ağrının başlaması birçok problem anlamına gelebilir.Örneğin dış gebelik olduğunuzda şiddetli ağrı ve kanama olur.Dış gebelik döllenen yumurtanın veya embriyonun rahim dışında gelişmesidir.Bu durumda eğer anne erken tedavi olmazsa dış gebelik yada diğer ismi ile ektopik gebelik ölümcül olabiliyor.

Gebelikte adet kanaması olur mu?
Gebelikte adet kanaması gebelik sona erene kadar olmaz.Adet kanamasının olmasının nedeni gebeliğe hazırlık için kalınlaşan rahim iç zarının dökülmesidir,fakat gebelik olduğunda bu zar dökülmez ve embriyoyu besler,böylece adet kanaması gebelik boyunca meydana gelmez.Eğer gebelikte kanama oluyorsa başka nedenlerden dolayıdır.

Gebelikte cinsel ilişkiden sonra kanama

Gebelikte cinsel ilişkiden sonra bazı hafif kanamalar olabilir,fakat kanama giderek çoğalıyorsa ve kanama ile birlikte ağrı olursa kısacası durum kötü bir hal alırsa enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.Bu durumda yapmanız gereken şey cinsel ilişkiye ara verip doktorunuza başvurmaktır.Büyük ihtimalle doktorunuza size bazı antibiyotikler yazacaktır.

Ayrıca gebelikte cinsel ilişkiden sonra kanama artan rahim ağzı hassasiyeti ve vajina bölgesine artan kan akışı nedeniyle de olabilir.Bu durumlarda kanama genellikle az veya hafif olur.