Gebelikte pembe lekelenme ve kanama

 Gebelikte meydana gelen kanama birçok farklı renkte olabilir.Gebelikte kanama genellikle açık kırmızı,koyu kırmızı veya kahverengi olabilir.Unutmayın,kanama rengi doktorunuza birçok bilgi verir bu nedenle gebelikte kanama rengine dikkat etmeniz gerekir.Gebelikte kanama rengi ve kanama miktarı not edilmesi gereken önemli şeydir.


Gebelikte pembe lekelenme veya kanama neden olur?

-Yerleşme kanaması çoğu kez kahverengi olduğu gibi bazen de pembemsi olabilir.Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın veya embriyonun rahim mukoza zarına tutunması ve bazı çok ince damarların zarar görmesi nedeniyle olur.Bu kanama gebeliğin bir belirtisidir ve oldukça normaldir.Yerleşme kanaması genellikle adet kanamasına göre çok az ve lekelenme şeklinde olur,yaklaşık olarak 2 gün sürer.

-Doğuma yakın zamanlarda rahim ağzı doğum hazırlanırken hafif kanama ve bu kanama pembe rengi de olabilir.Doğuma yakın tarihte rahim ağzı uzar,kısalı,genişler ve incelir.Bu nedenle hafif kanama olması normaldir.

-Bazen gebeliğin kafası karışır ve hormonlar gebelikte adet kanamasını tam önleyemez,bu nedenle hafif pembe kanama olabilir.

-Rahim ağzının yara alması veya rahim ağzında yara pembe lekelenme veya kanamaya neden olabilir.

-Gebelikte pembe kanamanın nedeni bazen bilinmezken bazen de çok ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Hamilelikte pembe lekelenme ve kanama

Gebelikte pembe lekelenme veya kanama genellikle bir problemin belirtisi değildir ve eğer kanama lekelenme şeklindeyse pek de endişelenmeye gerek yoktur.Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde pembe kanama oldukça normaldir.Örneğin yerleşme zamanında yani yumurtlamadan 8-12 gün sonra pembe kanama çok yaygındır ve gebeliğin bir belirtisidir.

Eğer pembe kanama kırmızı kanamaya dönüşürse ve kanama giderek kötüleşirse veya kanama ile birlikte ağrı veya şiddetli kramplar olursa bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.Bu durumda hemen doktorunuza başvurun.

Ayrıca erken gebelikte rahim ağzı kendini gebeliğe hazırlarken pembe kanama renginde veya açık kırmızı kanama olabilir.Hafif kanamalar gebelikte oldukça normaldir ve neredeyse kadınların %30 u gebelikte bazı kanamalarla karşılaşmaktadır.