Gebelikte kahverengi akıntı ne zaman olur?

 Hamilelikte kahverengi kanama veya lekelenme ne zaman olur?


Gebelikte kahverengi akıntı denilen yerleşme kanaması yumurtlamadan yaklaşık 8-13 gün sonra olur.Bu akıntı veya kahverengi kanama adet kanamasına göre çok daha ve adet kanamasına göre daha koyu olur.Bunun nedeni akıntının çok az veya lekelenme şeklinde olup rahimde uzun süre kalması ve  eskimesidir.

Kahverengi akıntı olan yerleşme kanaması gebeliğin en önemli belirtilerinden bir tanesidir.Fakat bu kanama veya akıntı her zaman hamile olduğunuz anlamına gelmez.Eğer hamile kaldığınızı doğrulamak istiyorsanız kanamadan 4-5 gün sonra kanda gebelik,veya kanamadan 6-7 gün sonra idrarda gebelik testini yaptırabilirsiniz.

Yerleşme kanaması genellikle birkaç damla kandan oluşur ve 4-5 saat süreceği gibi iki gün de sürebilir.Ayrıca yerleşme kanaması tüm kadınlarda olmaz,her ne kadar yaygın olsa da sadece kadınların yaklaşık %30 unda meydana gelir.

Gebelikte meydana gelen kahverengi akıntı yerleşme kanaması değil de başka bir problemin de belirtisi olabilir.Eğer kanama giderek şiddetlenirse ve kanama ile birlikte şiddetli ağrı veya yüksek ateş yada kötü kokular fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.

Gebeliğin erken haftalarında düşük yapmak oldukça yaygındır,neredeyse kadınların %20 si 12 haftalık gebelikten önce düşük yapmaktadır.Düşük sırasında kanama ilk başlarda kahverengi akıntı şeklinde olabilir,fakat daha sonra rengi daha kırmızı olur ve kanama artar.Ayrıca artan kanama ile birlikte ağrı da başlar.

Ayrıca kahverengi kanama enfeksiyon belirtisi de olabilir.Eğer kanam ile birlikte kötü kokular,ağrı,yüksek ateş veya titreme gibi belirtiler fark ederseniz doktorunuza başvurun çünkü enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.Özellikle cinsel ilişki sırasından veya ilişkiden sonra kanama ve ağrı oldukça yaygındır.

Yine aynı şekilde erken gebelikte meydana gelen kahverengi akıntı veya kanama dış gebelik belirtisi de olabilir.Dış gebelik embriyonun rahim dışında başka bir organda gelişmesidir.Dış gebelik belirtileri genellikle şiddetli ağrı ve şiddetli kanamadır.Bu durumda anne hemen doktora başvurmalı çünkü iç kanama olabilir hatta annenin ölümü ile sonuçlanabilir.Bundan dolayı her gördüğünüz kahverengi kanamayı yerleşme kanamasını zannedip ihmal etmeyin,mutlaka kanama hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

Eğer kahverengi akıntı gebeliğin ilerleyen veya gebeliğin son aylarında meydana geliyorsa bu plasenta ile ilgili bir problem olabilir.Plasenta konumu ilgili bir problem olan plasenta previa kahverengi akıntı veya kahverengi kanamaya neden olabilir.Plasenta previa,plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır.

Doğum yakın tarihlerde yine ablasyo plasenta da kahverengi kanamaya neden olabilir.Ablasyo plasenta,plasentanın rahim duvarından erken kopmasıdır ve bu durumda bebek oksijensiz kalabilir.

Bu risklerden dolayı eğer gebelikte herhangi bir kanama fark ederseniz kendinizi ve bebeğinizi güvene almak için doktorunuzu haberdar edin.