Hamilelikte ilk ay kanama olur mu?

 Evet,gebeliğin ilk ayında kanama olabilir  ve ilk aylarda kanama oldukça yaygındır.Gebelikte ilk ay kanama bazen gebeliğin belirtisi olurken,bazen de ciddi bir durum olan enfeksiyon,düşük yapma veya dış gebelik gibi problemlerin belirtisi olabilir.


Gebeliğin ilk 2-3 ayında meydana gelen kanama oldukça yaygın olduğu gibi,her üç hamile kadından birinde meydana gelebilir.Fakat 20 haftalık gebelikten sonra kanama çok riskli olabilir ve genellikle erken doğumla ilişkilendirilir.

Gebeliğin erken aylarında  kanama veya lekelenme genellikle alttaki nedenlerden dolayı olur:

-Yerleşme kanaması veya embriyonun rahime tutunması

-Dış gebelik (embriyonun rahim dışında gelişmesi,genellikle fallop tüpünde)

-Düşük yapmak,gebeliğin ilk haftalarında düşük yapmak oldukça yaygın bir durumdur.Neredeyse kadınların %20'si ilk haftalarda düşük yapabiliyor.

-Rahim,vajina veya rahim ağzının enfeksiyon kapması,eğer gebelikte kanama ile birlikte ağrı olursa ve kanama giderek daha da kötüleşirse yada kanama ile birlikte yüksek ateş başlarsa bu enfeksiyon belirtisi olabilir.

-Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya hastalıklar

-Vajinanın veya rahim ağzının darbe alması veya yaralanması

-Rahim ağzında veya rahimde polipler

Erken gebelikte lekelenme veya kanama birçok farklı problemin habercisi olabilir.Bu nedenle kanama fark ederseniz doktorunuza başvurun,özellikle kanama ile birlikte şiddetli ağrı,kötü kokular veya yüksek ateş olursa bu ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Hamile kaldıktan sonra 2 hafta içinde yani yumurtlamadan 10-12 gün sonra yerleşme kanaması olabilir.Yerleşme kanaması genellikle adet kanamasına göre çok azdır ve lekelenme şeklinde de olabilir.Yerleşme kanaması vücutta geç atıldığı için rengi koyu veya kahverengi olabilir.Kanama 3-4 saat sürebileceği gibi 2 gün de sürebilir.Fakat kanama giderek artarsa ve 2 günden fazla sürerse doktorunuza başvurun.

Gebeliğin ilk 12.haftasından önce düşük yapmak oldukça yaygın ve bu nedenle erken gebelikte kanama fazla görülen bir durumdur.Düşük yapma sırasında kanama genellikle ilk başlarda lekelenme şeklinde ve kahverengi iken daha sonra kanama artar ve ağrı başlar.Artan kanama ile birlikte kan rengi daha kırmızı olur ve kanama ile birlikte bazı pıhtı ve dokular dışarı atılabilir.Eğer kanama giderek artarsa ve şiddetli ağrı başlarsa bu düşük yaptığınızın belirtisi olabilir.

Ayrıca dış gebelik denilen problem sırasında da erken gebelikte veya gebeliğin ilk aylarında kanama olabilir.Dış gebelik veya ektopik gebelik döllenen yumurtanın yada embriyonun rahim dışında gelişmesidir.Eğer bu durumda anne erken tedavi olmazsa iç kanama olabilir ve annenin ölümü ile sonuçlanabilir.Bu nedenle gebelikte kanama sırasında doktora başvurmak çok önemlidir.

Erken gebelikte kanamanın diğer bir nedeni de enfeksiyon kapma olabilir.enfeksiyon belirtileri genellikle vajinada kanama,kötü kokular,ağrı özellikle cinsel ilişki sırasında ve yüksek ateştir.Eğer tedavi olmazsanız gebeliğiniz zarar görebilir ve bu nedenle düşük yapabilirsiniz.