Yerleşme kanaması ve ağrısı herkeste olur mu?

 Yerleşme kanaması yaygın olsa da kadınların çoğunda olmaz.Yerleşme kanaması veya tutunma kanaması yaklaşık olarak sadece kadınları %30'unda meydana gelir.Eğer adetten birkaç gün önce hafif kanama fark ederseniz,endişelenmeyin bu hamile kaldığınızın belirtisi olabilir.


Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan 8-10 gün sonra olur.Ve birçok kadının dediğine göre sadece birkaç damla kanama olur.Bazen de yerleşme kanamasını iç çamaşırlarda sadece birkaç leke olarak fark edebilirsiniz.Adet kanaması yerleşme kanamasına benzemez ve daha çok olur.Ayrıca adet kanamasının rengi daha açıkken,yerleşme kanaması ise daha koyu renkte olur.Çünkü yerleşme kanaması çok az olduğu için vücuttan atılması biraz zaman alır ve kan eskimeye başlar.

Yerleşme zamanında kanama olmasının nedeni döllenen yumurtanın rahim mukoza zarına enjekte olması veya bu zarı oyduğu için zarın içindeki bazı damarla yırtılır ve kanama başlar.Yumurta çok küçük olduğu için kanama da çok az olur ve bu nedenle çoğu kadında kanama fark edilmez.

Yerleşme kanaması her zaman olur mu?

Kadınlar yerleşme kanamasını yumurta rahime yerleştiği zaman fark ederler.Mevcut bilgilere göre yerleşme kanaması çok sık olmayan bir durumdur.Ve hamile kalan kadınların çoğu yerleşme kanamasını yaşamaz.Ayrıca ilk gebeliğinde yerleşme kanaması gören bir kadında ikinci gebelikte yerleşme kanaması olmayabilir.Yani hayatınızda sadece bir kere yerleşme kanamasını yaşayabilirsiniz.Bu oldukça normal bir durumdur.

Bu nedenle eğer yumurtlamadan 8-10 gün sonra kanama fark ederseniz ve yerleşme kanaması olduğundan emin değilseniz,kanamadan 5-6 gün sonra gebelik testini yaptırın.Test size kesin hamile kaldığınızı söyleyebilir.

Yerleşme ağrısı herkeste olur mu?

Aynı şekilde yerleşme kanaması gibi yerleşme ağrısı da her kadında olmayabilir.Bazı kadınlar yerleşme ağrısını hissettiğini söylerken,bazıları ise hamile kalmalarına rağmen ağrı hissetmediklerini söyler.

Yerleşme ve adet kanaması arasındaki fark nedir?

Yerleşme kanaması çoğu kez adet kanaması ile karıştırılırsa da arada bazı farklar vardır.Bu farklardan bazıları:

-Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan 9 gün sonra,sonraki adetten ise 8 gün önce olur.

-Yerleşme kanaması her kadında olmaz,sadece çok az kadında olur.

-Yerleşme kanaması adet kanamasına göre miktar bakımından çok azdır ve bazen lekelenme şeklinde olabilir.

-Yerleşme kanaması genellikle 2 gün sürer.Ve toplamda sadece birkaç damla kanama olur.

-Yerleşme kanaması adet kanamasına göre daha koyu renkte olur.