İlerleme kanaması ne zaman olur?

 Gebelikte kanama fark ettiğiniz zaman,bu sizi oldukça tedirgin edebilir.Bu nedenle gebelikte kanama veya lekelenmenin her zaman kötü bir problemin olduğu anlamına gelmez,ve kanama her daim düşük yapmanın belirtisi değildir.Özellikle gebeliğin ilk üç ayında kanama oldukça yaygın bir durumdur ve neredeyse kadınların %30 u kanama ile karşılaşabiliyor.


İlerleme kanaması nedir?

Hamile kaldığınızda,hamileliğe özel bazı hormonlar üretilir ve böylece adet hamilelik boyunca önlenir.Fakat bazen gebeliğin kafası karışabilir ve hormonlar görevini başarıyla yerine getiremeyebilir.Böylece gebelikte çok hafif de olsa adet kanaması olabilir,buna ilerleme kanaması denir.

Gebelikte ilerleme kanaması kaçıncı haftada olur?

Gebelikte ilerleme kanaması oldukça normaldir ve bunun için endişe etmenize gerek yoktur.Gebelikte ilerleme kanması genellikle adetin gerçekleştiği tarihlerde olur.Bu gebeliğin 4,8 ve 12 haftaları olabilir.İlerleme kanaması genellikle döngünüze bağlıdır ve menstrual döngü içinde ne zaman hamile kaldığınıza bağlı olarak değişebilir.

İlerleme kanaması ile birlikte kramp,sırt ağrıları,şişme hissi ve adet döneminde gördüğünüz diğer normal belirtileri fark edebilirsiniz.

İlerleme kanaması ne kadar sürer?

İlerleme kanaması gebeliğin ilk üç ayında arada bir olabilir.İlk üç aydan sonra plasenta yumurtalıklar yerine hormonları üretir.Fakat şunu unutmayın,bazı kadınlar tüm gebelik boyunca bazen küçük kanama ile karşılaşabilir ve buna rağmen çok sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirler.Gebelikte herhangi bir kanama olursa doktorunuzu bundan haberdar edin çünkü bazen ciddi bir durumun da belirtisi olabilir.

Gebelikte meydana gelebilecek diğer bazı kanamalar

Gebelikte ilerleme kanamasının yanı sıra diğer bazı kanama çeşitleri de meydana gelebilir.Bunlardan bazıları:

1-Yerleşme kanaması

Yerleşme kanaması her kadında olmaz ve sadece her üç kadından biri bu kanamayı görür.Yerleşme kanaması genellikle gebeliğin ilk belirtisi olarak düşünülür.Yerleşme kanaması embriyonun rahim duvarına tutunması nedeniyle olur ve genellikle yumurtlamadan 8-12 gün sonra kanama olur.Ayrıca yerleşme kanaması adet kanamasına göre çok hafiftir ve genellikle birkaç damla kandan oluşur veya lekelenme şeklinde olur.Fakat yerleşme kanaması ile birlikte ufak ağrılar da olabilir.

2-Cinsel ilişkiden sonra kanama

Gebelikte ilişkiden sonra kanama olduğu zaman korkuya   kapılabilirsiniz.Çok da endişe etmenize gerek yok çünkü gebelikte rahim ağzında artan hassasiyet ve rahim ağzına olan kan artışı genellikle ilişkiden sonra hafif kanama veya lekelenmelere neden olabilir.Ama yinede kendi sağlığınız ve bebeğin sağlığı için kanama fark ettiğinizde doktorunuzu bilgilendirin.

3-Plasenta nedeniyle kanama

Gebelikte plasenta nedeniyle iki kere kanama olabilir,bu kanamalardan ilki genellikle gebeliğin ortalarında yani 20.haftalarda olurken,ikincisi ise gebeliğin sonlarında olur.Birinci kanama plasenta previa nedeniyle olur.Plasenta previa,rahim ağzının plasenta tarafından kısmen veya tamamen kapatılmasıdır.Bu durumda doktorunuza ultrasona girmenizi isteyebilir.

İkinci kanama ise ablasyo plasenta nedeniyle olur.Ablasyo plasenta,doğuma yakın zamanlarda plasentanın rahim duvarından kopmasıdır.Bu durum çok ciddidir ve bebeğin oksijensiz kalmasına neden olabilir.Ablasyo plasenta sırasında şiddetli ağrı ve kanama başlayabilir.Yüksek tansiyon ve sigara içme ablasyo plasenta riskini artırabilir.

Ne zaman doktorunuza başvurmalısınız?

Gebelikte çoğu hafif kanama normaldir,fakat kanama ile birlikte ağrı,kötü koku,yüksek ateş ve titreme gibi herhangi bir belirti fark ederseniz doktorunuza başvurun,çünkü bunlar ciddi bir problemin belirtisi olabilir.