Hamilelikte kanama tehlikeli mi?

 Gebelikte kanama oldukça yaygın bir durumdur.Fakat,gebeliğin herhangi bir zamanında meydana gelen kanama ciddi bir problemin belirtisi de olabilir.Bu nedenle gebelikte kanama olursa doktorunuza bunu bildirin,özellikle kanama ile birlikte şiddetli ağrı,yüksek ateş ve kötü kokular fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.


Gebelikte hafif kanamalar veya lekelenmeler çoğu kez normaldir.Fakat yine de kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmak için bunu doktorunuza söyleyin.

Gebeliğin ilk haftalarından hafif bir kanama veya lekelenme fark edebilirsiniz,bu kanama genellikle yerleşme kanamasıdır ve embriyonun rahim mukoza zarına tutunması nedeniyle olur.Bu kanama oldukça normaldir ve sadece yaklaşık olarak kadınların %30 unda olur.

Gebelikte kanama nedenleri

Gebeliğin ilk 12 haftasında düşük yapmak oldukça yaygındır.Bu nedenle ilk 12 haftada kanama bazen düşük yapmak veya dış gebelik belirtisi olabilir.Fakat bazen de bu haftalarda kanama yaşayan birçok kadın sağlıklı bir gebeliğe sahip olabiliyor.

Düşük yaptığınızda ilk başlarda kanama çok az ve genellikle daha koyu renkli iken daha sonra kanama artar ve kanama ile birlikte ağrı başlar.Kanama ile birlikte pıhtı veya embriyo dokuları da dışarı atılabilir.Ve neredeyse kadınların yaklaşık %20 si ilk 12 haftada düşük yapmaktadır.

Dış gebelik ise embriyonun rahim dışında gelişmesidir.Bu durumda şiddetli kanama ve keskin ağrılar başlayabilir.Eğer anne erken tedavi olmazsa iç kanama olabilir ve hatta annenin ölümü ile sonuçlanabilir.

Gebelikte meydana gelen rahim ağzı değişiklikleri de kanamaya neden olabilir.Bu kanamalar oldukça normaldir.Ayrıca rahim ağzında veya vajinada enfeksiyonda kanamaya neden olur,özellikle cinsel ilişki sırasında kanama artar ve ağrı şiddetlenir.Enfeksiyonun diğer belirtileri genellikle yüksek ateş ve titremedir,ayrıca vajinada kötü kokular da olabilir.

Gebeliğin sonlarında meydana gelen kanama ise genellikle nişan gelmesi,ablasyo plasenta ve plasenta previa denilen problemden kaynaklanır.

Nişan gelmesi genellikle 36 hafta ve 42 haftaları arasında olur.Nişan gelmesi,rahim ağzını kapatan akıntının veya mukusun  düşmesidir.Bu akıntı içinde biraz kan veya kan izleri olabilir.Nişan gelmesi doğumun belirtisi olsa da doğumun hemen başlayacağı anlamına gelmez.Nişan gelmesinden sonra bazen doğum 2-3 saat içinde başlarken bazen de haftalar sonra başlayabiliyor.

Ablasyo plasenta,plasentanın rahim duvarından erken ayrılmasıdır.Bu durumda şiddetli kanama  ve ağrı olur.Hemen doktorunuza başvurmanız gerekir çünkü bebek oksijensiz kalıp hayatınız kaybedebilir,yada çok kan kaybı nedeniyle şoka girebilirsiniz.

Plasenta previa denilen durumda ise plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatmasıdır.Bu durumda kanama olabilir,fakat ağrı genellikle olmaz.Eğer plasenta rahim ağzını tamamen kapatırsa sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Gebelikte bazen kanama normal olurken,bazen de ciddi bir durumun belirtisi olabilir.Özellikle kanama ile birlikte şiddetli ağrı,yüksek ateş,kanamanın pıhtılı olması veya vajinada kötü kokular fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun,çünkü bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Gebelikte hafif kanamalar veya lekelenmeler uzun sürmezse genellikle normaldir.Fakat kanama uzun sürerse veya kanama giderek daha fazla olursa doktorunuza başvurun.