Hamilelikte ilk haftalarda kanama normal mı?

Normalde gebelikte adet kanaması durur,fakat vajinada kanama gebelikte de olabilir.Gebelikte veya hamilelikte kanama ciddi bir problemin belirtisi olabilirken,aynı zamanda gebeliğin ilk haftalarında veya aylarında meydana gelen hafif kanama yaygındır ve çoğu kez normaldir.Gebeliğin ilk 12 haftasında yaklaşık olarak kadınların %10 nunda meydana gelen kanama anormal olabiliyor.Çoğul bebeklere sahip kadınlar kanama ile daha sık karşılaşır.


Gebeliğin ilk 5 haftasında meydana gelen kanama hafiftir ve genellikle yerleşme kanamasıdır.Yerleşme kanaması genellikle koyu kırmızı veya kahverengi olur ve yaklaşık olarak iki gün sürer.Ayrıca yerleşme kanaması adet kanamasına göre daha az olur ve vücuttan daha geç atıldığı için kan eskir ve koyulaşır.Bu kanama çeşidi oldukça normaldir ve herkeste olmaz,sadece kadınların %30 unda meydana gelir.

Gebeliğin ilk haftalarında meydana gelen kanama ciddi bir problemin de belirtisi olabilir.Örneğin çoğu kanama düşük nedeniyle veya dış gebelik yada kimyasal gebelik nedeniyle olabilir.Bu problemler gebeliğin ilk aylarında oldukça yaygındır.Eğer kanama giderek artarsa ve kanama ile birlikte şiddetli ağrı olursa bu durumda doktorunuza başvurun çünkü bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Ayrıca kanama enfeksiyon kapma nedeniyle de meydana gelebilir.Eğer kanama ile birlikte şiddetli ağrı,yüksek ateş ve titreme gibi belirtiler fark ederseniz enfeksiyon kapmış olabilir.Bu durumda yine doktorunuza başvurun.

5 haftalık gebelikte kanama normal mi?

Gebeliğin 4-5 haftalarında oluşan kanama genellikle döllenen yumurtanın veya embriyonun rahim mukoza zarına tutunması nedeniyle olur.Bu kanamaya yerleşme kanaması denir ve genellikle çok az veya lekelenme şeklinde olur.

Eğer çok erken düşük olursa gebelik ilk 5 haftasında kanama düşük nedeniyle de olabilir.Bu nedenle eğer gebelikte herhangi bir kanama ile karşılaşırsanız doktorunuzu bu konuda bilgilendirin,özellikle çok kanama ve şiddetli ağrı gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurun.Ama hafif kanamalar ağrı olmazsa genellikle bir problemin belirtisi değildir.

Ayrıca gebelikte genital bölgeye olan kan akışı artar ve rahim ağzı daha hassas olur.Bu nedenle cinsel ilişkiden sonra ufak bazı kanamalar olabilir.Eğer kanama şiddetlenirse ilişkiye girmeyin ve yine doktorunuza başvurun.

Sonuç olarak ilk 12 haftada meydana gelen kanama genellikle yerleşme kanaması olur veya düşük nedeniyle olur.Düşük gebeliğin ilk 12 haftasında oldukça yaygındır ve neredeyse kadınların %20 si ilk haftalarda düşük yapmaktadır.