Yerleşme ağrısı kaç gün sürer?

 Yerleşme  genellikle yumurtlamadan  sonra 6-12 gün içinde gerçekleşir.Yerleşme,sperm tarafından döllenen yumurtanın rahim iç mukoza zarına tutunmasıdır.Döllenen yumurta veya embriyo rahime tutunurken hem kanama hem de ağrı meydana gelebilir.


Yerleşme ağrısı ne kadar sürer?

Yerleşme ağrısı genellikle hafif olur,şiddetli olmaz.Ve yerleşme ağrısı yaklaşık olarak 2 gün sürer.Ağrının süresi kadından kadına veya gebelikten gebeliğe değişebilir.

Ayrıca yerleşme ağrısı tüm kadınlarda olmaz.Yerleşme ağrısı yaygın olsa da sadece kadınların üçte birinde meydana gelir.

Yumurtlamadan sonra meydana gelen ağrı her daim yerleşme ağrısı olduğu anlamına gelmez,ağrı birçok durumda meydana gelebilir.Örneğin enfeksiyon kapmanız veya düşük yapmanız durumunda ağır ile birlikte kanama olabilir.

Yerleşme ağrısının diğer birçok ağrıdan farkı,yerleşme ağrısının şiddetli olmamasıdır.Ama düşük yapmanız veya enfeksiyon kapmanız durumunda ağrı giderek daha da kötüleşir ve kanama çok olur.Yerleşme kanaması ise çok azdır ve bazen lekelenme şeklinde olur.

Şiddetli ağrı ve kanama durumunda her zaman doktorunuza başvurmalısınız.Bazen şiddetli ağrı ve kanama dış gebelik belirtisi de olabilir.Dış gebelik embriyonun rahim dışında gelişmesidir,eğer erken tedavi edilmezse anne için ölümcül olabilir.

Eğer şiddetli kanama ve ağrı ile birlikte yüksek ateş olursa enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.Bu durumda hemen doktorunuza başvurun ve büyük ihtimalle doktorunuz size bazı antibiyotikler verecektir.

Yerleşme ağrısı neden hafif olur?

Yerleşme ağrısının hafif olmasının nedeni döllenen yumurtanın çok küçük olmasıdır.Ağrının çok hafif olmasından dolayı çoğu kadın rahim krampları sırasında bunu hissetmez.Ama bazı kadınlarda yerleşme ağrısı biraz şiddetli olabiliyor.