Koyu sarı idrar hamilelik belirtisi mi?

 Sarı idrar gebelik belirtisi mi?


Koyu sarı idrar gebelik belirti mi? Açıkça söylemek gerekirse idrarın rengine bakılarak hamilelik veya gebelik teşhis edilemez.Gebelikte idrar genellikle koyulaşır,ama bu sararma veya koyulaşma birçok diğer nedenden de kaynaklanabiliyor.Erkeklerde de çoğu kez idrarın koyu sarı olduğunu fark edebilirsiniz.Ama eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız ve idrarda koyulaşma veya bulanıklık artarsa hamile kalmış olabilirsiniz.Bunu doğrulamak için diğer bazı gebelik belirtilerine bakabilirsiniz,örneğin mide bulantısı,göğüslerde ağrı ve sık idrara çıkma.Gebeliği kesin bir şekilde doğrulamanın yolu gebelik testini yaptırmaktır.Eğer yerleşme kanamasından 6-7 gün sonra idrarda gebelik testi,veya 3-4 gün sonra kanda gebelik testini yaptırırsanız doğru sonucu alabilirsiniz.En doğru ve kesin sonuç için adet kaybından sonra test yapmaktır.

Sarı idrar kesinlikle gebelik belirtisidir diyemeyiz,fakat gebelik belirtisi olma ihtimali vardır.Çünkü yediğiniz yiyecekler,içecekler,aldığınız vitaminler ve ilaçlar veya bazı hastalıklar idrar renginin değişmesine neden olabilir.

Hamilelikte idrar rengi neden sarı olur? İdrar rengi neden değişir?

1-Susuzluk

Sarı idrarın en yaygın nedenlerinden bir tanesi de vücudun susuz kalmasıdır.Çünkü yeterli miktarda sıvı almıyorsunuz,özellikle su.Yeterli miktarda su almadığınız zaman sarı renkten sorumlu urobilin yoğunluğu artar,bu da idrarın sararmasına,bazen de koyu renk almasına neden olur.

Hamilelikte yetersiz sıvı almak bazı büyük risklere neden olabilir,çünkü gebelikte değişen vücut büyük miktarda sıvıya ihtiyacı vardır.Metabolizma ancak böyle düzenlenebilir aksi halde metabolizma bozulabilir.

Eğer hamilelikte idrarın koyulaştığını fark ederseniz bol bol su tüketin,buna rağmen koyulaşma veya sararma azalmazsa doktorunuzla iletişime geçin.

2-Prenatal vitaminler (Doğum öncesi vitaminler)

Gebelikte doğum öncesi vitaminleri almak hem anne hem de bebek sağlığı için çok önemlidir.Bu durumda vücut B ve C vitaminleri tam olarak alamayabilir,bunlar da idrar yolu ile dışarı atılır.Dışarı atılırken idrarın sararmasına neden olabilir.

3-Yediğiniz yiyecekler

Yediğiniz bazı meyve ve yiyeceklerde idrarda renk değişikliğine neden olabilir..Havuç ve tatlı patates gibi sağlıklı sebzeler de idrarda koyulaşma nedeni olabilir.Çünkü bu sebzelerde çok fazla pigment bulunur ve pigmentler idrarın koyulaşmasına neden olur.

4-İlaçlar ve bitkisel takviyeler

Aldığınız ilaçlar veya bitkisel takviyeler idrarın koyulaşmasına neden olabileceği gibi çok açık renkli olmasına da neden olabilir.Örneğin mesane enfeksiyonu için aldığınız bazı ilaçlar idrarın turunculaşmasına neden olabilir.

5-İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte oldukça yaygındır.İdrarda enfeksiyon veya bakteri idrarın koyulaşmasına veya bulanık olmasına neden olabilir.Eğer bu enfeksiyon erken tedavi edilmezse erken veya prematüre doğum gibi problemlere neden olabilir.Eğer idrarda yanma,koku veya koyulaşma fark ederseniz bu durumda doktorunuza başvurun çünkü enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.