İdrar rengi hamilelik belirtisi mi?

 İdrar renginin değişmesi hamilelik belirtisi mi?


Erken hamilelikte veya hamilelik boyunca idrar rengi değişebilir,fakat bu idrar renginin doğrudan gebelik veya hamilelik belirtisi olduğu anlamına gelmez.Hamilelikte idrar rengi daha koyu olabilir,veya koyu sarı olabilir,bunun temel nedeni hamilelikte vücudun su ihtiyacı artması ve yeterli miktarda sıvı almamaktır.

Gebelikte idrar rengi

Hamilelikte artan kan dolaşımı ve iç organların büyümesi nedeniyle idrar sistemi aşırı yüklenebilir.Bu da böbreklerin ve karaciğerin fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilir,ve böylece idrar rengi daha da koyulaşabilir.Bu oldukça normal bir durumdur.

Gebelikte idrar rengi değişebilir,ve çok kısa sürede eski haline tekrar dönebilir.Bu durum sizi korkutmamalı ve vücutta meydana gelen doğal değişikliklerden kaynaklanır.

İdrar rengi pigment yoğunluğuna bağlı olarak değişirken,idrar renginin koyuluğu ise tüketilen sıvı miktarına bağlı olarak değişir.

Hamilelikte idrar rengi neden değişir?

İdrar rengi bazen yediğiniz yiyeceklerden dolayı da değişebilir,örneğin pancar yediğinizde idrar rengi kırmızımsı,veya havuç aldığınızda portakal rengi olabilir.

Diyabet hastalarında veya hamileliğin ikinci yarısında gebelik diyabetine yakalanırsanız idrar rengi genellikle daha parlak olur.

Gebelikte büyük miktarda sıvı aldığınızda idrarın yoğunluğu azalır ve böylece renksiz olmaya başlar.

İdrar rengi bazen de ciddi bir hastalık veya enfeksiyon nedeniyle de değişebilir.Eğer idrar rengi değişirse,ve bununla birlikte kötü koku ve ağrı yada yanma fark ederseniz bu durumda enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

İdrar rengi açık sarı veya koyu sarı olabilir.Bu bazen bir işaretken bazen de oldukça normal olabilir.İdrarın renginin değişmesi genellikle gebelik belirtileri arasında yer almaz.Fakat hamilelikle birlikte idrar rengi de değişebilir.İdrar rengi sadece kadınlarda değişmez aynı zaman da çoğu kez erkeklerde de değişir.Bu nedenle idrar renginin değişmesi doğrudan gebelik belirtisi olduğu anlamına gelmez.Fakat eğer hamile kalmayı deniyorsanız ve idrar renginde ve kokusunda değişiklik fark ederseniz adet kaybı,sık idrara çıkma,mide bulantısı ve yorgunluk gibi diğer gebelik belirtilerine de bakabilirsiniz.Hamile kaldığınızı kesin bir şekilde doğrulamak için gebelik testini yaptırabilirsiniz.İdrarda gebelik testi genellikle yerleşme kanamasından 6-7 gün sonra yapılırken,kanda gebelik testi ise yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra yapabilirsiniz.Adet kaybından sonra gebelik testini yaptırmak en doğru sonucu verecektir.