Çatlayan yumurta belirtileri

 Yumurta çatlaması nasıl anlaşılır? Yumurtlama belirtileri


Yumurtlama belirtileri her kadın için farklı olabilir,yumurtlama çatlaması sırasında genel bazı belirtiler:

1-Yumurtlama döneminde vajinada ıslaklık artar:Yumurtlama döneminde vajinada ıslaklık hissinin daha çok arttığını fark edeceksiniz.Yumurtlamanın genel bir belirtisi de vajina sıvısının artmasıdır.Yumurtlamadan hemen önce vajinada sıvı daha ince,açık renkli ve saydam olur,ve çiğ yumurta beyazına benzer.

Yumurtlamadan sonra vajina sıvı rengi değiştirir ve daha yapışkan ve kalın olur.Adetten hemen sonra ise vajinada kuruluk büyük oranda artar.Vajina sıvısında meydana gelen bazı değişiklikler yumurtlamanın en göze çarpan belirtilerinden bir tanesidir.

2-Yumurtlama döneminde vücut ısısının artması:Birçok kadında yumurtlamadan hemen sonra veya bir gün sonra vücut sıcaklığı az da olsa artar.Bu sıcak artışı genellikle yarım derecedir.Vücut sıcaklığında meydana gelen bu değişiklik yumurtlamanın gerçekleştiğinin bir belirtisidir.Eğer birkaç ay boyunca vücut sıcaklığınızı her sabah ölçüp ve oluşan artışı bir yere not ederseniz yumurtlama tarihiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.


Yumurta çatlamasının diğer belirtileri ikincil belirti olarak düşünülür,çünkü her kadında meydana gelmeyebilir ve bir ay içinde meydana gelebilir,diğer ay ise bu belirtileri fark etmeyebilirsiniz.Yumurtlamanın yaygın olmayan bazı belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

3-Yumurtlama ağrısı:Yaklaşık olarak her 5 kadından biri yumurtlama döneminde yumurtlama ağrısı  yaşayabilir.Yumurtlama ağrısına Mittelschmerz ağrısı da denilir,Almanca bir kelime olan Mittelschmerz  ''orta ağrı'' anlamına gelir.Yumurtlama ağrısı bir karnın bir tarafında meydana gelir ve bu ağrıyı yumurtlamadan önce,yumurtlama sırasında veya yumurtlamadan sonra hissedebilirsiniz.Bazen keskin bir ağrı olmasına rağmen,genellikle hafif ağrı olarak tanımlanır.

Yumurtlama ağrısı bir ay sol tarafta olurken,diğer ay ise sağ tarafta meydana gelebilir.Yani ağrı bir yandan diğer yana değişebilir.Bazen de birkaç ay boyunca sürekli bir tarafta meydana gelir.

4-Yumurtlama kanaması:Bazı kadınlar yumurtlama zamanında ufak kanama veya lekelenme fark edebilir.Buna yumurtlama kanaması denir.Kanamanın neden meydana geldiği hakkında birkaç teori vardır.Bazılarına göre yumurta folikülden çıkarken,folikül yırtılır ve yırtılma nedeniyle kanama olur.Bazılarına göre ise yumurtlama kanamasının nedeni yumurtlama döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerdir.Yumurtlama kanamasının nedeni her ne olursa olsun,yumurtlamaya yakın tarihlerde fark ettiğiniz kan lekeleri yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirtisi olabilir.

Yumurtlama kanaması pembe veya kahverengi renkte olabilir.Ve yumurtlama kanaması sadece 1 veya 2 gün sürmeli.Adet kanamasına benzemez,başka bir deyişle kanama çok olmamalı.

5-Yumurtlama döneminde artan libido,cinsel istek:Yumurtlama döneminde vajinada sıvı artışı olduğu için,bu dönemde cinsel isteğe daha yatkın olabilirsiniz.Bebek yapmak için yumurtlama döneminde içinizde bir istek doğabilir.Hamile kalan kişilerin çoğu yumurtlama döneminde artan cinsel istek nedeniyle ilişkiye girmesidir.

6-Göğüs ağrısı veya şişme:Yumurtlama gerçekleştikten sonra adet öncesi bazı belirtiler de kendini gösterebilir.Bazı kadınlar yumurtlama döneminde göğüslerde hassasiyet veya ağrı,şişme ve diğer bazı adet öncesi belirtileri hissedebilir.