Bebeğin acıktığını nasıl anlarız?

 Bebek beslemek yeni anneler için stresli bir dönem olabilir.Kafalarına hep şu sorular takılır: ''Bebeğim acıktı mı? Bebeğimi kaç saatte bir beslemeliyim?'' ve benzeri.Bu sorulara en iyi cevaplardan bir tanesi bebektir.Evet,şaşırmayın!Küçük prens bazı ipuçları veya sinyalleri vererek acıkıp acıkmadığını bilmenizi sağlayabilir.


Belli aralıklarla veya belli miktarda bebeği emzirmek yerine,bebek acıktığı zaman onu emzirmek en iyisidir.Bunun için bebeğin davranışlarına dikkatinizi verin ve bazı basit ipuçlarına bakın.Peki bebek acıktığı zaman gösterdiği ipuçları veya belirtiler nelerdi

Bebeğin acıktığını gösteren belirtiler

Birçok aile bebek ağladığında acıktığını düşünür.Fakat bu geç bir belirtidir.Bebek ilk acıktığında bir çok erken belirti gösterir.Eğer bu belirtilerden bir tanesini fark ederseniz,bebeğinizi beslemek sizin için daha kolay olur.


1-Bebeğim acıktığını gösteren erken belirtiler

-Dudak yalama veya şapırdama açlığın ilk belirtisidir.

-Elleri,dudakları,parmakları,oyuncakları veya elbiseleri emme

-Dili dışarı uzatmak

4-Bir şey arıyormuş gibi bebeğin başını bir yandan diğer yana sürekli çevirme.Bunlar bir reflekstir.Bebek doğduktan sonra ilk hafta içinde bebeğin yanağına vurduğunuzda doğal bir refleks olarak bebek göğüslere doğru döner.Bebek 4 aylık olduğu zaman artık bu doğal refleks gönüllü bir davranışa dönüşür.

2-Bebeğin acıktığını gösteren aktif belirtiler

-Elbiselerinizi çekerek beslenme pozisyonuna girme

-Bebek taşırken bebeğin kafasını göğse doğru çevirme

-Bacak ve kol hareketlerinin artması

-Daha hızlı nefes alma

-Kıvranma veya durmadan kımıldama

-Hızlı aralıklarla uykudan uyanma ve tekrar uyuma

-Sızlanan sesler veya mırıltılar çıkararak rahatsızlığını gösterme

-Hızlı bir şekilde göğsünüze veya kollarınıza vurma

-Uykuda hızlı göz hareketleri.Eğer uzun zaman bebeği emzirmediyseniz bebek uyurken onu emzirmek iyi bir şeydir.

-Emzirmeden veya beslenmeden sonra bebek emmeye ilgi gösteriyorsa bu bebeğin daha çok istediği anlamına gelebilir.4 aylık bebekler emzirme sırasında gülümseyebilirler,bu bebeğin devam etmek istediği anlamına gelir.
3-Bebeğin acıktığını gösteren geç belirtiler

-Kafasını sürekli bir yandan diğer yana çevirme

-Ağlamak bebeğin acıktığını gösteren en son işaret veya belirtidir.Bu ağlama genellikle düşük eğilimli kısa,yükselir ve düşer.

Bebek beslerken unutmamanız gereken bazı şeyler

-Eğer bebeğiniz 4 haftalık veya daha küçükse her iki saatte bir bebeğinizi besleyin.Günde yani 24 saatte en az 8 kere bebeği emzirmek en iyisidir.

-Bazı bebekler sürekli acıkırlar ve bunları sürekli emzirmeniz gerekir,yani 2 saatte bir değilde bir buçuk saatte bir besleyebilirsiniz.

-Bazı bebekler doyana kadar beslenmek istemeyebilirler,bu nedenle her saatte bir küçük miktarlarda onu besleyebilirsiniz.Bu normal bir durumdur.

-Hiçbir zaman bebeğinizi beslemeye zorlamayın!