Adet öncesi akıntı hamilelik belirtisi mi?

 Adetten önce vajinal akıntı hamilelik belirtisi mi?


Eğer adetten önce akıntı kanama veya lekelenme şeklinde ise bu yerleşme kanaması olabilir.Yerleşme kanaması miktar olarak çok azdır ve bazen lekelenme şeklinde olabilir.Yerleşme kanaması genellikle iki gün sürer ve vücutta uzun süre kaldığı için rengi kahverengi olur.Eğer kanama giderek şiddetlenirse ve kanama ile birlikte karın ağrısı başlarsa bu düşük yaptığınızın da belirtisi olabilir.

Yerleşme kanamasının dışında adetten önce meydana gelen beyaz veya açık renkli vajinal akıntı da gebelik belirtisi olabilir.Ama vajinal akıntıya bakılarak gebelik teşhis edilemez.Eğer hamile kaldığınızdan şüphe ediyorsanız diğer bazı belirtilere bakın veya biraz daha bekledikten sonra gebelik testini yaptırın.

Adetten önce meydana gelebilecek diğer bazı gebelik veya hamilelik belirtileri:

1. Acıyan/Ağrıyan göğüsler:

Hamilelikte göğüslerinizi biraz daha farklı hissedebilirsiniz.. Bazı kadınlar meme uçlarında daha fazla hassasiyet veya göğüslerinde biraz acı veya da göğüslerinde normalden büyük bir görünüm hissedebilir. Bazı kadınlarda ise bu belirtiler geç gebelik yani gebeliğin sonlarında ortaya çıkmaya başlar. Bazı kadınlarda ise göğüste bazı damarlar belirginleşebilir veya meme ucu çevresinde küçük nodüller görülebilir.

2. Sık idrara çıkma:

Tuvalete fazla çıkma ihtiyacı rahmin idrar kesesi üzerindeki basınçtan kaynaklanır ve bazı kadınlar bu durumu hamileliğin çok erken döneminde tecrübe edebilirler. Genellikle ikinci üç aylık dönemde yavaş yavaş azalmaya başlar ve sadece son haftalarda; bebeğiniz sanki idrar torbanızı futbol gibi kullanmaya başladığını hissettiğinizde tekrar gelir.

3. Yorgunluk hissi:
Zayıf hissetme yaygın ve erken bir semptomdur. Bazı kadınlar hemen tükenmişlik ve zayıflık hissi yaşayabilirler. Bu genellikle 12.haftadan sonra hafifler.

4. Sabah bulantıları veya mide bulantısı
Bulantı ve kusma ilk 3 aylık dönemde yüksek eğilimdedir ve bazen hormonal değişikliklerden dolayı çok daha erken başlayabilir,hatta adet kaybından önce bile.

5. Tat alma duyusunda değişiklik:

Hamileliğin belirlenmesinden sonra, bazı kadınlar hamile olduklarını bile öğrenmeden önce direk olarak çay, kahve, alkol tüketimini durdururlar. Belirli bazı kokular bile ağızda çabuk metalsi bir tat hissi verebilir. Bu; vücudunuzun size aslında “İhtiyacımız yok!” deme işaretidir. Diğer yandan, bazı anneler çok önceden tutku hissederler ve bu da aslında hamileliğin bir işaretidir.

6. Vajinal akıntı:

Beyaz veya temiz şeklinde nitelendirilen akıntıdaki artış hamileliğin erken dönemlerinde çok yaygındır. Eğer akıntı renkli veya kokulu olmaya başlarsa doktorunuza bildirmelisiniz.

7. Baş ağrıları:

Halsizliğin ve yorgunluğun yanında, baş ağrıları da size eşlik edebilir ancak hamilelik sürecinde genellikle hafiflerler.

8. Kabızlık:

Kadınların erken hissettikleri diğer bir malum yan etkidir. Kabızlığı önlemek için bolca su içtiğinize emin olmalısınız.