Hamilelikte göğüsten süt gelmesi

 Hamilelik veya gebelik vücudu doğal bir şekilde doğum ve emzirme için hazırlar.Her gün vücudunuzun değiştiğini görmek mükemmel bir şey olmalı.


Gebelikte vücutta birçok değişiklik meydana geldiği gibi göğüsler de bazı değişikliklere maruz kalır.Bunlar göğüslerde büyüme,ağrı,aşırı hassasiyet,göğüslerde kararma vb.Ayrıca gebelikte birçok kadın memeden süt gelmesinden şikayet eder.

Gebelikte süt gelmesi

Gebelikte memeden süt gelmesi sık rastlanan bir durumdur.Süt gelmesi bazen gebeliğin 15.haftasından itibaren başlarken bazende gebeliğin son ayında başlar,bazı hamile kadınlarda ise süt gelmesi hiç olmaz tüm bunlar oldukça normaldir ve bunun için endişe etmenize gerek yoktur.

- Memede gelen sıvı ağız sütü veya diğer adı ile kolostrumdur,bu ön süt renk bakımından sarımsı ve kalındır.

-Birçok durumda süt gelmesi birkaç damla şeklinde olur,yani göğüslerden süt akışı olmaz.

-Memeden gelen süt doğuödan sonraki normal süt değildir,ağız sütüdür.

Eğer gebelikte süt gelmesi olursa bu oldukça normaldir,süt gelmesi olmazsa yine normaldir,endişelenmeye gerek yoktur.

Kolostrum veya ağız sütü normal süte göre daha çok protein,daha az yağ ve karbonhidrat içerir bu da bebek için mükemmel bir besindir diyebiliriz.Ayrıca ağız sütü çok sayıda antikor da içerir eğer doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirirseniz bu antikorlar bebeğe geçer ve bebeği enfeksiyonlara karşı korur.Ağız sütünün diğer bir özelliği ise sindirilmesi oldukça kolaydır.

Gebelikte süt gelmesi neden olur?

Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler süt gelmesinin temel nedenidir.Süt gelmesi ayrıca vücudun emzirme için hazırlık yaptığının göstergesidir.

Gebelikte süt gelmesi nasıl önlenir?

Gebelikte süt gelmesini önlemek için doğru bir yol yoktur ve gebelikte süt gelmesi önlemek tavsiye edilmez.Fakat sütyenin altına bazı emiciler veya pamuk koyup sıvının elbisenizi ıslatmayı önleyebilirsiniz böylece rahatlıkla ve çekinmeden sokağa çıkabilirsiniz.

Hamilelikte süt gelmesi sırasında dikkat etmeniz gerekenler


Her ne kadar gebelikte süt gelmesi veya sıvı gelmesi normaldir desek de,sıvıda kan izlerine bakın.Eğer sıvı ile birlikte memede kanama fark ederseniz doktorunuza danışın.Hafif kanama veya lekelenme çoğu kez normaldir,fakat bazen bir problemin belirtisi olabilir,özellikle süt gelmeai veya sıvı gelmesi tek memeden oluyorsa.