Hamilelikte anne sütü başlar mı?

 Süt üretimi sürecine laktasyon denir.Gebelik boyunca hormonlar göğüs dokularını bu görev için hazırlar ve sistemlerin buna göre çalışmasını sağladığı gibi diğer birçok değişikliğe neden olur.Kadın doğuma yaklaştığı zaman laktasyon veya süt üretimi başlar.


Hamilelikte anne sütü başlar mı?


Doğumdan önce bile göğüsler bebeğe hazırlık için süt üretmeye başlar.Fakat,gerçek sütten önce göğüsleriniz kolostrum denilen sarı süt üretir.Bu nedenle hamilelik sırasında göğüslerde bazı sızıntılar olabilir.

Süt üretme dokuları yaklaşık olarak gebeliğin 16.haftalarında şekillenmeye veya oluşmaya başlar ve her kadın farklı olduğu için gebelik sürecinde bazıları uzun zaman boyunca göğüslerde süt gelmesine maruz kalabilir.Bazıları ise bu sızıntıları hiç maruz kalmaz.Önemli olan şey,gebelikte ister süt gelsin ister gelmesin,doğumdan sonra bebeği etkilemez.
Göğüsler kolostrum (sarımsı süt) üretmeye başladığı zaman,bu süt çok kalın ve renk olarak sarı olur.Fakat,doğum yaklaştıkça süt üretimi beyazlaşmaya başlar ve daha ince hale gelir.Ve neredeyse renksiz olur.Çoğu zaman doğuma çok yakın zamanda kolostrum sızıntısı daha çok artar.

Kolostrum protein,A vitamini ve sodyum klorit bakımından çok zengindir.Ayrıca normal sütte göre seviyeleri daha az olmasına rağmen,karbonhidratlar,lipitler ve potasyum da içerir.Kolostrumun içerdiği diğer içerikler immüglobülinlerdir.Bunlar anneden bebeğe geçen antikorlardır ve bebeğe pasif bağışıklık sağlar.Bu bebek daha tam gelişmeden beğe hastalıklarla savaşma kapasitesi sağlar.

Göğüslerde her zaman süt gelmesi olabileceği gibi,bu durum özellikle masaj veya cinsel oynama sırasında çok daha yaygındır.Ayrıca gebelik sırasında süt üretimi göğüslerde ağrıya,şişmeye veya göğüslerin büyümesine neden olabilir.

Göğüslerde akıntının diğer nedenleri


Gebelikte süt akıntısı dışında diğer bazı nedenlerden dolayı da göğüste akıntı meydana gelebilir:

-Elbise veya sütyen nedeniyle oluşan sürtünme

-Enfeksiyon

-Göğüs kanseri

-Hipotroidizm

Göğüslerde akıntı için ne zaman doktora gidilmeli


Gebelikte süt gelmesi normal bir durum olmasına rağmen,diğer bazı akıntılar ciddi nedenlerden kaynaklıyor olabilir.Eğer göğüslerde alttaki akıntılar fark ederseniz doktorunuza başvurmalısınız.

-Göğüslerde kan akıntısı

-Akıntının sadece bir göğüste olması

-Herhangi bir uyarı olmadan akıntının olması

Gebelikte süt gelmesi ile nasıl mücade edilir?


Göğüsler süt sızması bir çok rahatsızlığa neden olabilir.Fakat,birkaç adım atarak bu problemi kontrol altına alabilirsiniz.Göğüslerde salgılanan kolostrum miktarı hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Kolostrum miktarını değiştirmek zor olsa da,göğüs pedleri ile sızan akıntıyı kurutabilirsiniz.Ayrıca doktorunuz size her gün hava ile göğüslerinizi kurutmayı tavsiye edebilir.Hava ile göğüsleri kurutmak kolostrum miktarını da düşürebilir.