Hamileliğin en erken belirtileri nelerdir?

 Gebelik ilk hafta belirtileri1-Kramplar

Ne düşünüyorsunuz?Kramplar gebeliğin erken belirtisi midir?Bazı kadınlar krampları gebeliğin erken belirtisi değil de adet öncesi belirti olarak düşünür.Böyle düşünmekle haklılar ama döllenen yumurta rahim astarına veya endometrium tabakasına enjekte olduğu zaman(implantasyon) bazı kramplara neden olur.Bu kramplar adet öncesi kramplara göre daha şiddetli ve daha erken meydana gelir.

2-Göğüs ağrıları

Bazı kadınlar ovülasyon gününde veya adet gerçekleşmeden hemen önce bazı göğüs ağrılarını hisseder.Göğüs ağrıları aynı zamanda gebeliğin de bir belirtisidir.Hamile kaldığınız zaman vücudunuz büyük oranda östrojen ve progesteron üretir.Bu hormonlar göğüslere olan kan akışını hızlandırır ve göğüslerin daha hassas ve daha da şişmesine neden olur.Bunlar gerçekleşirken daha şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

3-Yorgunluk

Yorgunluk veya bitkin düşmek gebeliğin ilk belirtilerindendir.Yumurtlamadan hemen sonra artan progesteron seviyesi  kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir.Eğer hamile kalmazsanız menstrual döngü sonuna yaklaştıkça bu yorgunluk hafiflemeye başlar.Ama hamile kalırsanız yorgunluk daha kötü bir hal almaya başlar.

4-Mide bulantısı

Mide bulantısı gebeliğin erken belirtisi olabilir.Menstrual döngü sonuna yaklaşmadan önce bazı kadınlar mide bulantısı belirtisi ile karşılaşabilir.Buna neden olan yine hormonlardır.Mide bulantısı genellikle gebeliğin altıncı haftasında ortaya çıkar fakat bazı kadınlarda çok erken başlayabilir.

5-Şişkinlik

Şişkinlik gebeliğin başka bir belirtisidir.Adet öncesinde meydana gelen şişkinlikle gebelik nedeniyle ortaya çıkan şişkinlik arasındaki farkı söylemek biraz zor olabilir.Döllenen yumurta rahime gitmeden önce rahim astarı döllenen yumurtayı barındırmak için kalınlaşmaya başlar.Ayrıca artan progesteron seviyesi sindirim sistemini yavaşlatır böylece kendinizi daha şişmiş hissedebilirsiniz.Eğer gebe kalmışsanız bu şişkinlik daha fazladır ve daha da artmaya devam eder,fakat gebe kalmadıysanız şişkinlik az ve yavaş yavaş yok olur.

6-Kabızlık veya ishal

Erken hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler sindirim sisteminin yavaş çalışmasına neden olabilir.Bunun sonucunda kabızlık ortaya çıkabilir.Daha fazla sıvı içmeniz ve diyetinize fiber katmanız bu problem için size yardımcı olabilir.Fakat bazı kadınlar bunun tersi olan ishal olabilir.Hamile kalan kadınlarda nadir olsa da bu durum bazen görülür.Çünkü hormonlar bazen ters etki yapar.

7-Baş ağrısı

Bütün kadınlar hamilelikte baş ağrısına sahip olmaz,fakat bazıları için bu gebeliğin bir belirtisi olabilir.Gebelik sırasında hormonal değişiklikler ve kadın vücudunda artan kan hacmi baş ağrısına neden olabilir.Yani östrojen ve progesteron miktarında ani  yükselişten dolayı baş ağrısı meydan gelebilir.Vücut bu artışa alıştıktan sonra genellikle baş ağrısı da geçer.

8-Sırt ağrısı

Erken gebelikte meydana gelen implantasyon,şişkinlik ve kabızlık sırt ağrısına neden olabilir.Bazı kadınlar için sırt ağrısı ayrıca adet gününün  bir belirtisi olabilir.Rahim büyüdükçe ve esnedikçe kramplara,ağrılara veya sırt ağrılarına neden olabilir.Ayrıca erken gebelikte uykusuzluk sırt ağrılarına neden olabilir.

9-Kanama(lekelenme)

Ovülasyondan sonra döllenen yumurta rahim geçerken implantasyon gerçekleşir.İmplantasyon kanamaya neden olabilir.Ama sadece kadınların %20-%25'i bu kanamaları yaşar.Eğer bu kanamaları fark ederseniz bu gebeliğin bir erken belirtisi olabilir.Bu kanamalar genellikle adet gününden bir kaç gün önce veya bir hafta önce gerçekleşir.

10-Artan bazal vücut ısısı

Ovülasyondan veya yumurtlama gününden hemen sonra progesteron seviyesi büyük oranda artar.Artan progesteron seviyesi döllenen yumurta için sıcak veya uygun bir ortam oluşturmak için vücut sıcaklığını artırır.Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı artar bu hamile olduğunuz anlamına gelmez fakat eğer yumurtlamadan 7-8 gün sonra vücut sıcaklığı yeniden artarsa bu gebeliğin belirtisi olabilir.

11-Daha koyu meme uçları(koyu areola)

Aynaya baktığınızda pembe olan meme uçlarınız kahverengiye veya kahverenginin gölgesine yani daha koyu olmuşsa bu gebeliğin bir belirtisi olabilir.Sadece koyu olmaz,aynı zamanda çap olarak da artar.Bu sizi bebeğinizi emzirmeye hazırlayacaktır,fakat bu belirtileri erken gebelikte de fark edebilirsiniz.Bazıları için  hamile kaldıktan hemen sonra daha koyu meme uçları gözükebilir,fakat bazı kadınlarda bu tüm gebeliğe yayılabilir.

12-Vajinal akıntı

Vajinal akıntılar gebe olup olmadığınız hakkında size bazı ip uçları verebilir.Ovülasyondan hemen önce genellikle rahim ağzında mukus miktarı artar.Ovülasyondan sonra rahim ağzı daha kuru olur ve mukus miktarı azalır.Fakat eğer kadın hamile kalırsa östrojen rahim ağzında daha fazla mukusa veya rahim ağzının yeniden daha fazla ıslak olmasına neden olabilir.Bu nedenle rahim ağzı sıvısının artması gebeliğin bir belirtisi olabilir.Bazı kadınlar erken gebellikte kremsi veya sarımsı vajinal akıntılar fark edebilir.

13-Ruhsal değişiklikler 

Kadınlar genellikle periyotları başladıkları zaman daha karamsar bir ruh haline kapılırlar.Kısacası hepimiz menstrual döngü öncesi belirtileri duymuşuzdur.Ama gebelik belirtisi olan ruhsal değişiklikler daha şiddetlidir ve daha karamsar olmanıza neden olur.Bazen durduk yere sinirlenebilirsiniz.

14-Sık idrara çıkmak

Hamile kadınlar arasında sık idrara çıkmak en çok şikayet edilen problemlerdendir.Bazı kadınlar gebeliğin ilerleyen aşamalarına kadar bu belirtiye sahip olmazken,fakat bazı kadınlar için sık idrara çıkmak veya sık işemek gebe kaldıktan hemen sonra bir problem heline gelebilir.Sık idrara çıkmanın sebebi artan kan hacmi,kan akışı ve gelişen rahimdir.

15-Koku hassasiyeti

Gebelikle birlikte koku hassasiyeti de artar.Artık komşuların yemek kokularını alabilirsiniz.Burnunuz daha da büyümüyor ama koku alama yeteneğiniz artar.Bunun sebebi ne olduğu henüz bilinmiyor fakat artan östrojen seviyesinden şüphe edilmektedir.

16-Yemek nefretleri

Hamile olan bir kadını düşündüğünüz zaman aklınıza yemek istekleri gelebilir.Aşırı yemek istekleri gebeliğin bilinen belirtileri arasındadır.Fakat bu gebeliğin erken bir belirtisi değildir.Kadınlar adet periyotlarına başlamadan önce genellikle tatlı şeyleri çok isterler.Yani yemek istediği adet günün de bir belirtisi olabilir fakat yemeklerden nefret etmek gebeliğin erken belirtisidir.Artık sevdiğiniz yiyecekler size itici gelebilir veya sabah kahvaltısı o kadar çekici gelmeyebilir.Eğer bunlları fark ederseniz hamile olabilirsiniz.

17-Çok susamak

Susamak bir çok şeyin belirtisi olabilir,fakat bu aynı zamanda gebeliğin de belirtisidir.Artan kan hacmi ve gelişen rahim sık idrara çıkmanıza ve bu nedenle çok susamanıza neden olabilir.