Adet kaybından hemen sonra gebelik testi doğru çıkar mı?

 Evde yapılan gebelik testleri idrarda mevcut olan hCG denilen hormonu tespit eder.


Bu hormon plasentada gelişecek hücreler tarafından üretilir.Döllenmeden sonra döllenen yumurta rahime yapışır.Rahime yapıştıktan hemen sonra bu hormon kan akışına karışır.Vücuttaki hCG hormonu gelecek haftalarda çok hızlı bir şekilde artacaktır,bazen iki günde bir iki katına çıkar.Eğer evde yapılan testler bu hormonu tespit ederse pozitif sonuç ortaya koyar yani hamile olduğunuzu gösterir.

Adet kaybının olduğu gün gebelik testi doğru sonuç verir mi?

Bir çok test yüzde doksan dokuz doğruluk payı gösterildiğini iddia ediliyor fakat son yapılan araştırmalara göre bazı testlerin kesin sonucu gösterecek kadar hassas olmadığı ortaya konulmuştur.

Araştırmacılar 3 ayrı üreticiden üretilen  ürünleri incelemiştir,üç markadan sadece bir tanesi adet günü kaybı olduğu günde %97 doğruluk payı göstermiştir.İdrarda tespit edilen hCG hormonu miktarı kadından kadına büyük oranda değişmiştir.Bu testlerin hem dijital hem de dijital olmayan versiyonları kullanılmıştır.Diğer markalar ise doğruluk payını  aynı gün %50 oranında göstermiştir.

Arada biraz zaman geçerse 5-6 gün gibi daha doğru sonuçları tespit edeceksiniz.

Çok erken yapılan ev gebelik testleri ne kadar hassastır? 

Gıda ve ilaç idaresi yönetmenliklerine göre  eğer hamilelik testleri laboratuvar ortamında iyice hassas ölçümlerden geçirilirse bu testlerin %99 oranında bir doğruluk payı vardır.Bugün evde yapılan hamilelik testleri eski ürünlere göre daha hassastır ve daha kesin sonuçlar verir.Ancak çok erken yapılan testler yani adet günü kaybının yaşandığı gün bu testleri yaptırmak o kadar kesin sonuçlar vermez.

Hangi hamilelik testin çok hassas olduğunu nasıl söyleyebilirim?

Bu kolay değildir.Yeni ürünler çok hızlı üretilmektedir ve üreticiler her zaman bu ürünlere yeni özellikler katıyor.

Fakat bazı paketler bu konuda sizi bilgilendiriyor.Bir milimetre idrarda testin tespit edebileceği en düşük hCG hormonu  miktarı yazılıyor.Ne kadar düşük olursa o kadar hassastır.

Hamilelik testleri nasıl yapılır?


İlk önce paketin üstündeki son kullanma tarihini kontrol edin,özellikle kısa süreliğine sakladıysanız. Eğer hamilelik testini banyo gibi ıslak ve nemli yerlerde sakladıysanız bu test bozulmuş olabilir.En  iyisi bu testi atmak ve yenisini almaktır.

En iyi sonuç için testi sabah yapın çünkü sabahları idrar en yoğun haldedir.Reçeteyi okuyun çünkü markadan markaya değişebiliyor.Bazı markalar idrarı bir fincana koyduktan sonra küçük bir örneğini damlalıkla testin üzerine bırakmanızı ister bazıları da direk testin üstüne idrarınızı yapmanızı ister.Bazıları da daha farklı yollara başvurur.

Testler gösterdikleri sonuçlara göre de değişir.Mesela,bazıları test bandında pembe ve mavi çizgiler gösterir,diğerleri kırmızı artı işareti veya eksi işareti gösterir.Bir çok test şimdi dijitaldır ve size hamile olup olmadığınızı söyleyebilir.Çoğu kontrol lambasına sahiptir.Testin geçerli olup olmadığını size söyler.

Sonucu görmek için 10 dakikanızı alabilir.Eğer kontrol lambası düzgün çalışmazsa test hatalı olabilir.Eğer böyle bir problemle karşılaşırsanız yeni bir gebelik testi almakta fayda var.Yada aldığınız yere geri götürüp değiştirmeniz gerekir.


Eğer test negatif veya zayıf pozitif gösterirse,eğer hala adet gününüz gelmediyse bir hafta veya bir kaç gün bekleyin tekrar deneyin.Çünkü düşündüğünüzden daha sonra yumurtlamış olabilirsiniz.Pozitif sonuca varmak için henüz erken olabilir.

Böylece negatif sonuca sahip oldunuz diye hamile olmadığınız anlamına gelmez.Üretilen hCG miktarı kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişir.Önceki hamileliğinizden çok erken sonuç almanız bir sonraki hamileliğinizden  çok erken sonuç alacağınız anlamına gelmez.Bazen ilk başlarda hCG hormon miktarı o kadar az olur ki testler bunu tespit edecek kadar hassas olmayabiliyor.

Hastanede yapılan gebelik testleri ile evde yapılan gebelik testleri arasındaki fark nedir?

Bir çok sağlık çalışanı sizin de evde yaptığınız idrar ile test yöntemine başvurmaktadır.Fakat,kandaki hCG hormon miktarını belirlemek,bu seviyenin nasıl değiştiğini tespit etmek ve düşük yapıp yapmadığınızı tespit etmek için kan testini de yapabilir.Kan testi sonuçlarını görebilmek için 1 saat veya 1 hafta beklemeniz lazım,bu duruma göre değişir.

Ne zaman gebelik testlerini yaptırmalıyım?

Adet gününüz gecikir gecikmez hamilelik testini yaptırabilirsiniz.Bazı hamilelik testleri adet günü kaybından önce bile çalışabilmektedir.Bunun için hamilelik testi üzerinde yer alan etiketi okuyun ve ne zaman etkili olduğunu öğrenin.

Ne kadar beklerseniz veya gebelik testini ne kadar geç yaptırırsanız  test o kadar doğru sonuç gösterir.Adet günü kaybı yaşadıktan sonra yani beklediğiniz adet günü gelmediyse test çok etkili olur.

Hamilelik testi pozitif ise?

Eğer hamilelik testi pozitif ise hamile olduğunuz anlamına gelir.Eğer evde hamilelik testi yaptırdıysanız sonucu doğrulamak için doktorunuza başvurup başka bir test yaptırabilirsiniz.Doktorunuz sonucu doğrulayabilir,sizinle bazı seçenekleri tartışabilir,eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız size yol gösterebilir,hamileliğinizi geliştirmek istiyorsanız hamilelik öncesi kontrol geçebilirsiniz.

Hamilelik testi negatif ise?

Evde yapılan hamilelik testleri negatif ise büyük ihtimalle hamile değilsiniz.Fakat bazen bu testi çok erken yaptığınız için gerçek sonuca varamayabilirsiniz.Adet günü kaybından bir veya iki gün sonra testi yaptırın böylece gerçek sonuca ulaşabilirsiniz.