Hamilelikte tiroid hastalığı

 Tiroid bezi vücut metabolizmasını düzenleyen hormon üretir.İki çeşit tiroid bozukluğu vardır.Hipertiroidi,tiroid bezinin çok hormon salgılaması,hipotiroidizm ise tiroid bezinin çok az hormon salgılamasıdır.


Tiroid bozukluğu ne kadar yaygındır?

Genel olarak,tiroid bozukluğu veya hastalığı hamile kadınların yaklaşık olarak %2'sini etkiler.Ve hamile kadınların %5-%9'u postpartum tiroidit ile karşı karşıya kalabilir.Postpartum tiroidit,doğumdan sonra tiroid bezinin iltihaplanması anlamına gelir.

Kimler en çok risk taşır?

Eğer geçmişte tiroid hastalıklarını yaşadıysanız veya ailenizden biri bu hastalıkları yaşadıysa büyük risk taşıyorsunuz demektir.

Belirtileri nelerdir?

Hipertiroidi kilo kaybına,kendinizi sıcak hissetmenize ve hızlı kalp atışına neden olur.Hipotiroidizm ise kilo alma,yorgunluk,kendini soğuk hissetme ve saç kaybına veya saç dökülmesine neden olur.

Riskleri ve tedavileri

Gebelikte tiroid bozuklukları tedavi edilebilir ve böylece size ve bebeğinize olan risk minimum seviyeye iner.Fakat tedavi edilmeyen veya kontrol altına alınmayan tiroid bozuklukları preeklampsi,ablasyo plasenta,enfeksiyon,rahim içi gelişme kısıtlığı,erken doğum ve ölü doğum ile ilişkilendirilir.

Eğer tiroid bozukluğundan şüpheleniyorsanız veya tiroid hastasıysanız gebe kalmayı denemeden önce bir endokrinolog ile konuşun.Çünkü gebelik tiroid hormon üretimini yavaşlatır bu nedenle bazı ilaçlara ihtiyacınız olacak.Tiroid hormon seviyesini dengede tutmak için doktorunuz size gerekli ilaçları verecektir.

Eğer gebelik boyunca herhangi bir tiroid bozukluğundan şüphelenirseniz veya yukarıda belirtilen belirtileri fark ederseniz doktorunuzla konuşun.Genellikle doğum öncesi ziyaretlerde tiroid seviyeleri kontrol edilmez bu nedenle bunu doktorunuza hatırlatın.Eğer hatırlatmazsanız doktorunuz bunu atlayabilir.

Gebelikten sonra tiroid seviyesi hemen eski seviyesine sıçramayabilir,bu nedenle eğer doğumdan sonra kendinizi birkaç haftadan fazla halsiz hissederseniz doktorunuza danışın,doktorunuz tiroid hormonun eski seviyesine dönmesi için size yardımcı olabilir.