Gebelikte ne zaman ilişkiye girilmez?

 Doktorunuz cinsel ilişkiye girmemeyi tavsiye etmedikten sonra,gebelik boyunca cinsel ilişkiye girmemek için herhangi bir sebep yoktur.


Gebeliğiniz iyi gittiği sürece şimdiden doğuma yakın zamanlarda amniyon zarı yırtılana kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz.Bebeğiniz amniyon sıvısı tarafından çevrilmiş ve perdelenmiştir.Ayrıca rahim ağzında bulunan kalın ve koyu mukus  bebeği enfeksiyonlara karşı korur.

Erken gebelikte eğer kendinizi çok yorgun ve midesi bulanmış hissederseniz,cinsel ilişkiye girmek isteyebilirsiniz.Bu oldukça normal bir şeydir.

Hamileliğin sonlarına doğru karnınız büyüdükçe cinsel ilişki sırasında daha rahat olmak için bazı pozisyonlara uymanız gerekebilir.Örneğin,sırt üstü uzandığınızda kendinizi daha rahatsız hissedebilirsiniz,bunun için gebeliğin sonlarına doğru bu pozisyona girmeyin,partnerinizin üstüne çıkabilir veya yan yana gibi pozisyonlara girebilirsiniz.

Gebeliğin bazı aşamalarında bazı problemlere sahip olduğunuzda doktorunuz size cinsel ilişkiden uzak durmanızı tavsiye edebilir:

-Bazı kanamalar

-Şiddetli ağrı ve kramplar

-Servikal zayıflık

-Geçmişte düşük yapmak,veya erken doğum

-Alçak plasenta(plasentanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatması),özellikle kanama olduğu durumlarda

Eğer partneriniz genital herpes enfeksiyonu(uçuk) kapmışsa doktorunuz cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye edebilir.Eğer gebelik boyunca ilk kez genital herpes enfeksiyonu kaparsanız,bu enfeksiyonun bebeğinize zarar verme riski düşüktür.

Eğer partneriniz genital herpes kapmışsa,hastaneye gidip tedavi olması lazım.Siz de bebeğin doğumuna yakın zamanlarda bu enfeksiyonu kaparsanız  o zaman sezaryen seçeneğini düşünebilirsiniz.Çünkü vajinal doğumla enfeksiyonun  bebeğe geçme riski var.

Partnerinizde genital herpes nedeniyle bazı yaralar gözükmeye başlarsa,bu yaralarla hiçbir şekilde temasa geçmeyin ve cinsel ilişkiden uzak durun.Eğer partneriniz sadece virüs taşıyorsa ve herhangi bir yara izi yoksa,o zaman kondom takıp cinsel ilişkiye girebilirsiniz,ama yine de çok dikkatli olmanız lazım.

Bazen orgazm olmak Braxton Hicks kasılmalarına neden olur.Braxton Hicks kasılmaları yalancı kasılmalardır ve doğumun bir belirtisi değildir.Meme uçlarının uyarılması ve menide bulunan prostaglandinler aynı etkiyi yapabilir.Fakat,eğer vücudunuz doğum için hazır değilse,bu kasılmalar doğuma neden olabilecek kadar güçlü değiller.Bu kasılmalar çabuk geçer,sizi biraz rahatsız edebilir fakat ağrılı geçmez.

Eğer cinsel ilişki boyunca ve cinsel ilişkiden sonra ağrı,akıntı veya kanama gibi herhangi bir anormal belirti ile karşılaşırsanız ilişkiyi yarıda bırakın ve hemen doktorunuza haber verin.

Eğer gebelikte vajinal ilişkiye giremiyorsanız veya girmek istemiyorsanız,diğer yollarla da sevişebilirsiniz.Partnerinize sarılarak,masaj yaparak veya duygularını onunla paylaşarak kendiniz hala ona yakın tutabilirsiniz.Gebelik boyunca bir çok çift,vajinal ilişkiden çok oral ilişki ve ön sevişmeden daha çok hoşlanır.