Diyet bebeğin cinsiyetini etkiler mi?

 Gebelikten önce yediğiniz yemeklerin bebeğinizin cinsiyetini etkileyip etkilemediğini hiç merak ettiniz mi?


İngiltere'de bulunan Oxford Üniversitesinde araştırmacılar bu sorunun cevabını merak edip bununla ilgili bazı araştırmalar yaptılar.Araştırmaya ilk kez hamile olan 750 kadın katıldı ve araştırma sonuçları buna göre sergilendi.Kadınlara hamile olmadan önce uyguladıkları diyet hakkında bazı sorular soruldu ve ayrıca gebe oldukları süre boyunca.

Sonuçlar ilginçti:

Diyetlerinde çok çeşit ve çok kalori bulunduran gruptaki kadınların %65'i erkek çocuğu doğurdular.Bu kadınlar genellikle sabah kahvaltısını yapan kadınlardı.Diğer yanda,en az kalori tüketen kadınların %55'i   bir kız  çocuğa doğum yaptı.

Bu çalışma diyetle bebeğin cinsiyeti arasındaki ilişkiyi gösteren ilk çalışmaydı.Fakat,geçmişte hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalara göre,çok kalori tüketen hayvanlar daha çok erkek yavrulara sahip oluyor.

İlginç olan her yıl Amerika ve İngiltere'de daha az erkek doğuyor,kadınlara oranla.Araştırmacılara göre bu batıda bulunan kadınların daha az kaloriye bağımlı olmalarıdır.Ve kalori miktarı erkeklerin doğum sayısını kadınlara göre oranla belirleyebiliyor.