Strip gebelik testi nasıl yapılır?

 hCG idrar testleri idrar örneğinde bulunan hCG hormonunu tespit eden test kitleridir.Bu test kitleri erken gebeliği belirlemek için kullanılır.hCG hormonu bir glikoproteindir ve döllenmeden kısa bir süre sonra gelişen plasenta tarafında salgılanır.Gebelikten hemen sonra gözüken hCG hormonu erken gebelikte çok hızlı bir şekilde artar ve bu durum onu gebe kalmanın bir doğal belirtisi yapar.


Strip gebelik testi nasıl yapılır?

1-Teste başlamak için testi paketinden çıkarın ve belirtilen talimatları veya kullanım kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuyun.Sabah uyandığınızda testi yapmanız en iyisidir çünkü sabahları idrarda bulunan hCG hormonu daha yoğundur,ama bu testi günün herhangi bir vaktinde de yapabilirsiniz.Yalnız testi yapmadan 3-4 saat önce idrara çıkmazsanız ve çok sıvı tüketmezseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz,çünkü çok içecek içmek ve idrara sık çıkmak idrardaki hCG yoğunluğunu azaltır.

2-Temiz ve kuru bir pet bardağı alın ve içine idrar örneğini koyun,testi dik tutacak şekilde test şeridini MAX çizgisini geçmeyecek şekilde idrar örneğine batırın.10 saniye bekledikten sonra testi çıkarın ve kuru,temiz,emici olmayan bir zemine bırakın ve testin kuruması için beş dakika boyunca bekleyin.

3-Beş dakika içinde eğer hamileyseniz renkli çizgi veya bant güzükmeye başlar.Eğer idrardaki hCG seviyesi çok yüksekse renkli çizgi 40 saniyede de gözükebilir.Ve beş altı dakika geçene kadar sonucu okumayın.

Gebelik test sonuçlarının değerlendirilmesi

Strip gebelik testi


Negatif sonuç:Kontrol bölgesinde sadece renkli bir tane çizgi gözükür.Test bölgesinde hiçbir çizgi gözükmez.

Pozitif sonuç:İki tane renkli çizgi göreceksiniz.Bunlardan bir tanesi test bölgesinde diğeri kontrol bölgesindedir.Renk yoğunluğu hiç önemli değil çizgileri görebilmeniz testin pozitif olduğu anlamına gelir.

Geçersiz test:Eğer yeterli miktarda idrar örneği kaba koymazsanız kontrol  bandı gözükmez.Kontrol bandının gözükmemesi testin geçersiz olduğu anlamına gelir.Bu nedenle yukarıda belirtilen bilgileri ve testte belirtilen talimatları yeniden,dikkatlice okuyup testi yineleyin.

Gebelik testin saklama koşullarıGebelik testleri oda sıcaklığında(18 veya 30 derece) saklanmalıdır.Test doğrudan güneş ışığından,nemden ve sıcaktan korunmalıdır.Eğer testin kullanma tarihi geçerse kullanmamalısınız.Test cihazı yeniden kullanılmamalıdır.