Hamilelikte uyku bozukluğu

 Hamilelikte bazı rahatsızlıklar nedeniyle uyku sorunu yaşayabilirsiniz,özellikle ilk kez anne olacaksanız bu daha şiddetli olabilir.Gerçekten,her dört kadından üçü gebeliğin belirli noktalarında yeterli miktarda uykunu alamamaktadır.


Gebelikte uykusuzluğa neden olan bazı problemler ve çözümler:

Sık sık idrara çıkmak

Genellikle gebeliğin ilk ve son üç ayında olur.Artan progesteron seviyesi geceleri sık sık idrara çıkmanıza neden olur.Ayrıca,gebelikte artan kan hacmi nedeniyle böbrekler bunun %50'si filtreler,bunun anlamı sidik torbası çok erken dolar ve sık idrara çıkmak zorunda kalacaksınız.Yine,gebeliğin son üç ayında büyüyen rahim sidik torbasına basınç uygular,bu basınç nedeniyle tuvalete koşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bunun için gün içinde bol bol sıvı tüketin,ama yatağa gitmeden iki saat önce hiçbir şey içmeyin.

Ağrılar ve genel rahatsızlıklar

Ağrı ve bazı diğer rahatsızlıklar genellikle gebeliğin ikinci ve üçüncü üç aylarında meydana gelir.Gebelikte ortaya çıkan bazı uyku problemleri uyumak için uygun pozisyon bulamamaktan kaynaklanır.Karnınız büyüdüğü için ön tarafınıza uyuyamıyorsunuz.Sırt üstü uzanmak da ilk üç ay dışında  gebelikte tavsiye edilmiyor.Sırtı üstü yattığınız zaman,büyümüş rahim vena cava damarına(vücudun alt bölgesinden kalbe kan taşıyan toplardamar) basınç uygular ve böylece kan dolaşımı engellenir.Taşıdığınız ağırlık ve hormonal değişiklikler kas ve bağlarınızı zayıflatır.

Uyumak için sol tarafınıza uzanın,böylece kan dolaşımına engel olmaz.Bu hem sizin hem de bebeğiniz için daha sağlıklıdır,çünkü kan dolaşımında meydana gelen herhangi bir problem aynı zamanda bebeğinizi de etkiler.

Bacak krampları

Genellikle gebeliğin ikinci yarısında meydana gelir.Kimse bacak kramplarının sebebini tam olarak bilmiyor,ama kan damarlarının sıkışması ve taşıdığınız ekstra ağırlıktan kaynaklıyor olabilir.Bazı bacak kramplarını gündüz hissedebilirsiniz,fakat genellikle çoğu gece meydana gelir.

Bir teoriye göre bacak kramplarının nedeni düşük kalsiyum ve magnezyum nedeniyle meydana gelir,bu nedenle kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin bir diyet uygulayın.Bol bol sıvı tüketin,gündüzleri bacak egzersizleri yapın ve kan dolaşımının daha kolay gerçekleşmesi için geniş çoraplar giyin.Kramp sırasında bacaklarınızı düz yapın,ayaklarınızı esnetin ve ayak parmaklarınızı oynatın.Veya bunu soğuk bir zeminde deneyin.Eğer kramp uzun sürerse bu kan pıhtılaşması nedeniyle olabilir,bunun için doktorunuza başvurun.

Mide ekşimesi

Gebelikte herhangi bir zamanda olabilir,ama genellikle ikinci ve üçüncü üç ayda meydana gelir.Artan hormonlar kasları gevşetir böylece asit durması gereken yerde yani midede durmayabilir ve yukarı doğru çıkabilir.Bu nedenle boğaz ve göğüslerde bir ekşime veya yanma hissedeceksiniz.Ayrıca büyümüş rahim mideye basınç uygulayarak mide asitlerini yukarı doğru itebilir.Gündüzleri pek şiddetli olmaz,ama gece uzandığınız zaman daha çok şiddetli olur.

Bu nedenle gece uyurken başınızın altına iki tane yastık koyabilirsiniz,bu asitlerin ters yönde akmasını önler.

Burun tıkanıklığı

Gebelikte yüksek östrojen seviyesi nedeniyle kan hacmi vücudun her yarinde artar,buna burunda bulunan zarlar da dahildir.Yüksek kan hacmi zarların şişmesine ve böylece sürekli burun tıkanıklığına neden olur.

Başınız yüksek olacak şekilde uyursanız bu size yardımcı olabilir.Ayrıca tuzlu burun spreyleri veya burun stripleri gebelikte kullanmak güvenlidir.Eğer bunlar size yardımcı olmazsa doktorunuzla konuşun.

İnsomnia

İnsomnia uyumama hastalığıdır.Gebelikte artan endişe,hormonal değişiklikler veya yukarıda sayılan problemler insomnia'ya neden olabilir.Eğer insomnia tedavi edilmezse postpartum depresyonuna neden olabilir.