Hamilelikte ilaç kullanımı zararları

 Gebelikte güvenli olduğu düşünülen ilaçlar


İster reçeteli olsun isterse bitkisel ilaç olsun,hiçbir ilaç gebelikte %100 güvenlidir diyemeyiz,alttaki ilaçların gebelikte güvenli olduğu söylenir fakat lütfen bu ilaçları alırken bile doktorunuza danışmadan bunları kullanmayın.Ama neyse ki,gebelikte size zarar verebilecek çok az ilaç vardır,yani çoğu ilacı gebelikte güvenli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Bu ilaçlar gebelikte güvenli olduğu düşünülmektedir:

-Doğum öncesi vitaminler:doğum defektlerini önler ve besin eksikliklerini giderir.

-Asetaminofen(acetaminophen,tylenon):ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılabilir.

-Antihistaminikler:loratadine (Claritin), cetirizine (Zyrtec) ve chlorpheniramine (Chlor-Trimenton) gibi bazı ilaçlar.

-Öksürük bastırıcı:dekstrometorfan(dextromethorphan)

-Antasitler:Bunlar kalsiyum karbonat içerir(Tums,Mylanta,vb.).Mide ekşimesi için kullanılır.

-Fiber laksatifler:kabızlık için metamucil

-Gaz giderici:gebelik şişkinliği ve rahatlama sağlar.örneğin:Gas-X

-Gliserin ürünleri:hemoroid için alınır(Preparation H).

-Deri tahrişi veya döküntü:diphenhydramine (Benadryl) ve hydrocortisone (Cortaid) gibi ilaçlar düşük miktarda veya dozda alındığı zaman gebelikte güvenli olduğu düşünülür.

-Uyku ilaçları:Unisom, Tylenol PM, Sominex ve Nytol gibi ilaçlar gebelikte uyku için genellikle güvenlidir.Ama almadan önce doktorunuza danışın.

-Anti-ishal(Kaopectate):sınırlı miktarda ve sınırlı zamanda güvenlidir.Almadan önce doktorunuza başvurun,çünkü çoğu doktor bunları genellikle ilk üç aydan sonra almanızı tavsiye eder.Pepto-Bismol ve diğer salisilatları büyük ihtimalle gebelik boyunca kullanmamalısınız.

-Kronik hastalıklar:astım ve diyabet gibi hastalıklar için sürekli ilaç almanız gerekir,bu nedenle hamile kalmadan önce ilaçlarınızı doktorunuza gösterin doktorunuz bu ilaçların dozajını değiştirebilir ve gebelikte güvenli olmayanları eleyebilir,yerine başka ilaçları verebilir.

Gebelikte belki güvenli olan ilaçlar

Doktorunuz durumunuzu kontrol ettikten sonra durumunuza bağlı olarak size alttaki ilaçları yazabilir:

-İbuprofen(Advil veya Motrin):özellikle gebeliğin ilk ve son üç ayında dikkatli bir şekilde kullanmalısınız.Aspirin gibi bazı negatif etkiler yapabilir,bu nedenle sadece doktor tavsiyesinde kullanın,ayrıca doktorunuz hamile olduğunuzu bilmiyorsa bunu söylemeyi unutmayın.

Aspirin:Bunu gebelikte sınırlı olarak kullanabilirsiniz.Özellikle gebeliğin son üç ayında bebeğiniz için bazı potansiyel problemlere neden olabilir,ayrıca gebeliğin son üç ayında kullandığınız zaman doğumda daha çok kanama gibi komplikasyonlara yol açabilir.Bazı araştırmalara göre çok düşük dozda aldığınız zaman preeklampsi'yi engelleyebilir.Diğer araştırmalara göre kan inceltici ilacı olan heparin ile düşük dozda aldığınız zaman düşük yapma riskiniz büyük oranda düşer.Fakat,aspirin almadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız,çünkü bazı durumlarda bebeğin hayatını ve sizin hayatınızı riske atabiliyor.

-Bazı antidepresanlar:Gebelikte depresyon için antidepresanları kullanmak genellikle etkili ve güvenlidir.Ama bazen riskli olabiliyor,bu nedenle doktorlar antidepresanları tavsiye etmeden önce depresyon için doğal tedavilere başvurmanızı ister.Eğer depresyon ciddi seviyelere ulaşmışsa ve doğal tedavilerle geçmezse bu durumda doktorunuz size antidepresanları tavsiye eder.

Gebelikte kesinlikle güvenli olmayan ilaçlar

-İzortretinon(isotretinoin,Accutane):kistik akne için kullanılan bu ilaç düşük yapma ve bebekte fiziksel ve zihinsel geç gelişme riskini artırır.

-Nanproksen(Nanproxen,Aleve):steroidal olmayan anti-infalamatuar olan bu ilaç gebelikte tavsiye edilmez.Gebeliğin ilk ve ikinci üç ayı boyunca düşük yapma ve doğum defektleri riskini artırır.Gebeliğin son üç ayında amniyon sıvısının azalmasına ve pulmoner hipertansiyona neden olabilir.Pulmoner hipertansiyon bebek akciğerlerinde kan basıncının artmasıdır.

-Metotreksat(methotrexate):sedef hastalığı ve romatizmal artrit tedavisinde kullanılır.Düşük yapma ve doğum defektleri riskini artırır.

-Lityum(lithium):bipolar bozukluk için kullanılır,bebekte kalp defekti veya bozukluğu riskini artırır.

-Tetrasiklin(tetracycline):antibiyotik olan bu ilaç bazı doğum defektlerine,ve kemik ve dişlerin kireçlenmesine neden olabilir.Bebeğin dişlerinin kalıcı olarak grileşmesine,kemiklerin gelişmemesine neden olabilir,ama ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra kemik dokuları normale döner.

-Valproik asit(valproic acid):epilepsi(sara),bipolar bozukluk ve bazen migren için kullanılır.Yarık dudak,kalp defekti,öğrenme problemleri gibi ana doğum defektlerine neden olma riski büyüktür.

-Dekonjestanlar(pseudoephedrine ve phenylephrine):kan toplamayı gidermek için kullanılır,özellikle gebeliğin ilk üç ayında mide defektine veya plasentaya olan kan akışını etkiler.