Hamilelik belirtileri doğal tedavi

 Mide bulantısı,baş ağrısı,hemoroid,kabızlık,ve mide ekşimesi gibi gebelik belirtileri çok yaygındır.Bu belirtiler bebeğe sahip olma sevincinize veya heyecanınıza darbe vurabilir.İyi ki,başvurabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemler vardır,bu tedaviler milyonlarca kadına yardımcı olmaktadır.Altta belirtilen bütün tedaviler gebelikte güvenlidir,eğer başka bitkisel tedavi yöntemlerine başvurursa lütfen ilk önce doktorunuza danışın.


Mide bulantısı

Eğer mide bulantısı veya kusma problemi yaşıyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz.Her dört hamile kadından üçü mide bulantısı ile karşı karşıyadır.İyi haber,mide bulantısı gebeliğin ikinci üç ayında hafiflemeye başlar veya yok olur.Mide bulantısı için bir kaç doğal tedavi size yardımcı olabilir:

-Akıllıca beslenin:Yediğiniz şeyler vücudunuzda uzun bir zaman için durur.Bu nedenle büyük öğünlerden kaçının.Gün içerisinde fazla ama küçük öğünler tercih edin.Sindirilmesi kolay,protein ve besin bakımından zengin(süt,yoğurt,peynir) ve kraker  veya tost gibi karbonhidratlı yiyecekler alın.Ayrıca yağlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.

-Bol sıvı tüketin:Öğünler arasında bol sıvı tüketin böylece vücudunuz sulu kalır.bu midenizin aşırı dolmasını önler.Soğuk su,maden suyu,zencefilli gazoz,ve zencefil çayı içebilirsiniz.

-Nane şekeri emmek:Bu tatlar mide bulantısı belirtilerini azaltabilir.

-Zencefil stoklayın:Zencefil  anti-inflamatuar özellikler içerdiği için mide asitlerini etkisizleştirebilir.Uzmanlar mide bulantısı problemi yaşayan kadınlara her zaman 250 mg zencefil almaları tavsiye eder.

-B6 vitamini:Doğum öncesi vitaminlerde vardır.Eğer doğum öncesi vitaminleri alıyorsanız B6 vitaminini almadan önce doktorunuza danışın,çünkü aşırı dozda B6 vitamini almak sizin için zararlı olabilir.Yada yüksek dozda B6 vitamini içeren doğum öncesi vitaminler alabilirsiniz.B6 vitamini mide bulantısını azaltmada oldukça etkilidir,özellikle antihistaminik doksilamin ile alındığı zaman.

-Aroma terapi:Tat kokularını içeren limon ve zencefil bazı belirtileri azaltabilir,ayrıca kokladığınız zaman da etkili olabilir.

-Zihninizi temizleyin:derin nefes alma,meditasyon ve yoga gibi bazı rahatlama teknikleri ile stresinizi azaltın.

Yukarıda belirtilen doğal tedaviler size yardımcı olmazsa,hiç tereddüt etmeden doktorunuza başvurun.Doktorunuz mide bulantısını azaltmada etkili olan bazı reçeteli ilaçları size yazar.Çok ciddi durumlarda hastanede yatıp,serum takabilirsiniz.

Hemoroid ve kabızlık

Rektum bölgede şişen kan damarları gebeliğin yaygın rahatsızlıklarıdır,özellikle gebeliğin son üç ayında rahim büyüyüp pelvis bölgeye basınç uyguladığı zaman.Ayrıca gebe kalan kadınlar kabızlık problemini sık yaşar,kötü kabızlık hemoroide neden olma ihtimali yüksektir.Eğer hemoroid olursanız alttaki doğal tedaviler size yardımcı olabilir:

-Fiber:hemoroidi hafifletmenin bir yolu diyetinizde fiber bakımından zengin yiyecekleri bulundurmanızdır.Fiber için bazı yiyecekler:meyve,sebze,keten tohumu,erik suyu,kepekli tahıllar ve fasulyedir.

-Sulu kalmak:Bol sıvı tüketmeniz yediğiniz şeylerin daha kolay hareket etmesini sağlar.

-Sıcak oturma banyosu:Günde bir kaç kez için 10-15 dakika sıcak suda oturun.

-Tuvalet:düz ve nemli tuvalet kağıtlarını kullanın,boya içeren veya kokulu olanları kullanmayın.

-Soğuk kompres:Buz parçasını bir naylon veya ameliyat eldiveninin içine koyup uygulayabilirsiniz.

-Simit şeklinde yastık:Bu yastıklar rektal bölgeye olan basıncı azalttığı için ağrıya neden olmaz.

-Kegel egzersizleri yapmak:bu egzersizler sayesinde anal bölgeye kan akışı hızlanır.Kegel egzersizleri hem hemoroid için iyidir hem de seks isteğini artırır.

Yukarıda belirtilen tedavilerin hiçbiri aslında hemoroidi tam olarak iyileştirmez,ama bazı rahatsızlıkları giderir.Doğumdan sonra hemoroid kendiliğinden kaybolur.

Baş ağrısı

Baş ağrısı gebelikte genellikle hormonal değişiklikler,yorgunluk ve kan şekeri dalgalanmalarından kaynaklanır.Bu nedenle bol bol dinlenin,küçük öğünler yiyin,ve baş ağrısını tetikleyen şeylerden kaçının.Baş ağrısı için bazı doğal tedaviler:

-Uzanın ve alnınıza soğuk kompres uygulayın.
-Partnerinizden veya bir arkadaşınızdan boyun ve omuzlarda masaj yapmasını isteyin.
-Derin nefes alma,yoga ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerine başvurun.
-Akupunktur deneyin.Yapılan araştırmalara göre akupunktur baş ağrısını hafifletir,böylece ilaçlara olan bağımlılık azalır.

Eğer baş ağrısı iki üç saatten fazla sürerse ve çok şiddetli ise doktorunuza başvurun,çünkü bu başka bir gebelik komplikasyonun belirtisi olabilir.

Mide ekşimesi

Gebelikte büyüyen rahim mideye basınç uygular.Bu basınç nedeniyle mide asitleri yukarı doğru itilir bu nedenle boğazda ve göğüslerde bir yanma hissi oluşur.Bunun için bazı doğal tedaviler:

-Karbonatlı içecekler ve maden suyu için,ve baharatlı,yağlı ve ekşi yiyeceklerden kaçının.Büyük öğünler yerine küçük öğünler yiyin.
-Şekersiz sakız çiğneyin.Sakız tükürüğü uyarır böylece asitleri etkisizleştirir.
-Sıcak sütün içine bir çay kaşığı bal ekleyip için.
-Uyurken midedeki asitlerin geri gelmemesi için başınızın altına iki tane yastık koyun.