Yumurtalık kisti vücuttan nasıl atılır?

 Yumurtalık kistleri sıvı dolu kitlelerdir,bir yumurtalıkta veya her iki yumurtalıkta da çıkabilir.Birçok kadın hayatının belli bazı noktalarında yumurtalık kistlerini geliştirebilir.


Yumurtalık kistlerinin birçoğu fonksiyoneldir,bunun anlamı menstrual döngü boyunca normal bir şekilde gelişir ve herhangi bir hastalığa dahil değildir.Genellikle iyi huyludur ve herhangi bir belirli neden olmadan ortaya çıkabilir.

Fakat patolojik kistler iyi huylu veya kanser yada kötü huylu olabilir.

Kadınlar genellikle yumurtalık kistlerinin farkına varmaz ve bu kistler herhangi bir probleme neden olmaz.Ama bazı durumlarda kistler karında şişlik,tuvalet sırasında ağrı,pelvik ağrı,adet düzensizliği,cinsel ilişkide ağrı,mide bulantısı ve kusma gibi bazı belirtilere neden olabilir.Çikolata kisti gibi bazı kist çeşitleri ise kısırlığa neden olabilir.

Çoğu durumda yumurtalık kistleri birkaç ay içinde kendiliğinden yok olur,fakat eğer sizi çok rahatsız ederse bunun için bazı doğal veya ev tedavileri mevcuttur.Bu tedaviler rahatsızlığı giderebilir veya kistlerin büzülmesini yada yok olmasını sağlayabilir.
Yumurtalık kistleri nasıl tedavi edilir?Bazı doğal tedaviler
Altta verilen bazı doğal tedaviler yumurtalık kistleri için size yardımcı olabilir.Fakat bu tedaviler işe yaramazsa doktorunuza başvurup ameliyat olmayı tercih edebilirsiniz.
1-Sıcak uygulama
Eğer kist nedeniyle çok rahatsız oluyorsanız sıcak bir bezi karnınıza ve alt pelvik bölgesine uygulayabilirsiniz.Sıcak bezi koyduktan sonra en az 15 dakika bekleyin.Eğer kist nedeniyle ağrı olursa bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
2-Hint yağı
Hint yağı yumurtalık kistleri için çok eskilerde de kullanılan bir tedavi yöntemidir.Hint yağı vücudu aşırı doku ve toksinlerden temizler.Dolaşım ve lenfatik sistemleri uyararak yumurtalık kistlerini azaltır ve yok eder.Hint yağını kalın bir beze sürüp karnınıza yerleştirebilirsiniz.Adet döneminde bu yönteme başvurmayın,eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız yumurtlamadan sonra hint yağını kullanmayın.
3-Bol bol su tüketin
Yumurtalık kistleri ortaya çıktığında bol bol sıvı almak önemlidir.Bunun için alabileceğiniz en iyi sıvı sudur.Belli aralıklarla düzenli olarak su için.Su bardağına limon suyunu da ekleyebilirsiniz.Çok su içmek vücudu toksinlerden temizler ve kistlerin iyileşmesi için uygun ortam oluşturur.Ayrıca bol su içmek kist nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletir ve karın şişliği konusunda size yardımcı olur.Suyun yanında hindistan cevizi suyu ve yeşil sebze suyunu içebilirsiniz,fakat soda,gazlı ve alkollü içeceklerden kaçının.
4-Epsom tuzu banyosu
Epsom tuzu da yumurtalık kisti nedeniyle oluşan ağrı ve diğer belirtiler konusunda size yardımcı olabilir.Epsom tuzunda bulunan yüksek miktarda magnezyum sülfat kas gevşetici gibi davranarak ağrının hafiflemesini sağlayabilir.Küvete girmeden önce bir kap epsom tuzu kattın.
5-Papatya çayı
Papatya çayı gibi bazı bitkisel çaylar yumurtalık kisti tedavisinde iyi geldiği düşünülür.Ağrıyı iyileştirebilir ve diğer bazı rahatsızlıkları  giderebilir.Ayrıca papatya çayı pelvik ve rahime olan kan akışını artırarak adetin düzene girmesine de yardımcı olur.
6-Elma sirkesi
Elma sirkesi potasyum eksiliği nedeniyle ortaya çıkan yumurtalık kistlerini azaltabilir veya vücuttan atabilir.Potasyum bakımından oldukça zengindir ve birçok doktor tarafından tavsiye edilir.Bir çay kaşığı elma sirkesini bir bardak su ile iyice karıştırın ve için.Günlük olarak bir veya iki bardak içebilirsiniz.
7-Badem
Badem tüketmek yumurtalık kisti ile ilişkilendirilen ağrını geçmesini sağlayabilir.Arada bir badem yemek sizin için faydalı olacaktır.
8-Pancar kökü
Pancar kökü karaciğeri güçlendirerek sistemlerden toksinleri temizleyebilir.Ayrıca vücutta asit dengesi de sağlanır.Bunun sonucunda yumurtalık kistinin birçok belirtisi yok olur.
Size tavsiye edilen bu doğal veya ev tedavileri yumurtalık kistleri konusunda size yardımcı olabilir.Yukarıda da belirtildiği gibi birçok durumda kistler birkaç ay içinde kendiliğinden yok olur.Eğer kistler nedeniyle çok rahatsız oluyorsanız veya hamile kalamıyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.Doktorunuza ameliyatla kistleri alabilir.