Yumurtalık kisti ameliyatı sonrası ağrı

 Kist ameliyatından sonra ağrı


-Kesi ağrısı:Kesi bölgesinde bazı ağrıların hissedilmesi oldukça normaldir.Ve zamanla bu ağrı hafifler.Birçok hasta bu ağrıyı hafif veya orta derecede hisseder,yani ağrı şiddetli değildir ve ağrı her geçen gün iyiye gider.

-Pelvik ve rektal ağrı:Bazı hastalar kist ameliyatından sonra idrar ve büyük tuvalet sırasında biraz ağrı veya basınç hissettiklerini söyler.Bu belirtiler genellikle prosedür sırasında bağırsak ve idrar kesesinin tahriş edilmesinden kaynaklanır ve ağrı kısa süre içinde geçer.

-Göğüs ve omuz ağrısı:Ameliyat sırasında karında kullanılan karbondioksit gazı bazı hastalarda frenik sinirleri tahriş edebilir.Bu durumda hafif veya şiddetli ağrı olabilir.Özellikle derin nefes aldığınızda ağrı şiddetlenir,ve bu ağrı iki üç gün içinde geçer.Eğer ağrı çok şiddetli olursa ve uzun sürerse bu konuda doktorunuza danışın.Çünkü bu ağrı kalp veya akciğer hastalıkları gibi problemlerden de kaynaklanabilir.

-Boğaz ağrısı:Anestezi boyunca yerleştirilen tüp nedeniyle bazı hastalarda boğaz ağrısı olabilir.Ilık çay bu konuda size yardımcı olabilir,ağrı genellikle birkaç gün içinde yok olur.

Genel olarak kist ameliyatından sonra oluşan ağrı genellikle birkaç gün sürer ve her geçen gün daha iyiye gider.Eğer ağrı sizi çok rahatsız ederse ve uzun sürerse doktorunuza başvurun.

Kist ameliyatından sonra ağrı nasıl yönetilir?

Ameliyattan önce size Motrin yazılabilir(bunu ameliyattan sonra alın),ve hastanede akıntıdan önce size bir narkotik (Percocet, Tylenol 3, veya Vicodin) yazılabilir.Etkili olabilmesi için her 6 saatte bir 600 mg Motrin ,veya her 8 saatte bir 800 mg Motrin alın.Narkotikler kabızlığa neden olduğu için uzun aralıklarla alınmalı.Ameliyattan sonra birkaç gün için çoğu hasta Motrin ve ekstra güçlendirme için Tylenol alır.Karnın alt bölgesinde ağrı kesici olarak sıcak bez kullanmak güvenlidir,karın rahatsızlığı nedeniyle ilk başlarda eğer öksürürseniz ağrı daha da kötüleşebilir.Öksürürken eğer karnınıza bir yastık yerleştirirseniz size yardımcı olabilir.

Kist ameliyatından sonra ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar

1-Mide bulantısı
2-Birkaç günlüğüne rahatsızlık ve yorgunluk yaygındır
3-Kesi bölgesinde ağrı
4-Kas ağrısı
5-Göğüs kafesinde veya omuzlarda ağrı.Bu diyafram altında kalan küçük bir gazdan kaynaklanır.
6-Kabızlık


    7-Vajinal kanama,bir iki hafta sürebilir,eğer kanama çok şiddetli olursa doktorunuza başvurun