Kist ameliyatından sonra ne zaman ilişki girilir?

 Soru:


Ben iki hafta önce kist ameliyatı oldum ve sağ yumurtalıkta bir kist alındı.Ayrıca hafif endometriozis olduğum fark edildi.

Ben şunu merak ediyorum kendime zarar vermemek için kist ameliyatından kaç gün sonra cinsel ilişkiye girmeliyim?

Cevap:

Kist ameliyatından sonra genellikle 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmanız tavsiye edilir.

Bunun neden ise eğer laparoskopi ile ameliyat olduysanız rahim ağzı biraz zarar görebilir.Ve tekrar ilişkiye girmek için rahim ağzının iyileşmesi gerekir.Laparoskopi, cerrahın operasyonu yapması için rahim ağzından geçirilen bir metal enstrümandır.Bu sırada rahim ağzında biraz tahriş olabilir,bunun iyileşmesi için de 4-6 hafta geçmesi gerekir.

Eğer rahim ağzı tam iyileşmeden kist ameliyatından sonra ilişkiye girerseniz vajinada kanama,rahim ağzında enfeksiyon veya rahimde enfeksiyon gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bu nedenle genellikle bu tür ameliyatlardan sonra ilk adet döneminde kadınlara tampon kullanmamaları tavsiye edilir.

Eğer ameliyat laparoskopi değilse,açık ameliyat ise o zaman bu tür önlemler gerekli olmayabilir.Fakat ne zaman ilişkiye girebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Ameliyattan sonra aklınıza takılan soruları doktorunuzla çekinmeden konuşmalısınız.Zaten doktorunuza ameliyattan sonra almanız gereken önlemleri size söyleyecektir.Eğer unutursa ona hatırlattın.

Kist ameliyatından sonra ilişkiye girdiğinizde dikkatli olmalısınız.İlk başlarda penisin fazla derine inmemesi gerekir.Zamanla her şey yoluna girecektir.Ama ilk 4-6 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durun.