Gebelikte göğüs kararması nasıl geçer?

Hamilelikte göğüs koyulaşması nasıl geçer?


Hamilelikte göğüs ucu çevresinde meydana gelen kararma gebelik hormonları nedeniyle olduğu için bunu önlemek için yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Göğüslerde kararma doğumdan aylar sonra geçer.Bazı kadınlarda göğüste kararma veya koyulaşma bazı kadınlarda doğumdan sonra tamamen yok olurken bazı kadınlarda ise kararma kalıcı olabilir.

Göğüs kararması doğumdan sonra aylar geçmesine rağmen orjinal haline dönmese de deri de pigmantasyon yani koyulaşma büyük oranda azalır.Eğer meme ucu çevresinde veya aerola bölgesinde meydana gelen koyulaşma doğumdan aylar sonra geçmezse ve sizi rahatsız ediyorsa bir dermatologa (cildiyeci) başvurun.Koyulaşmanın nedenine bağlı olarak size lazer tedavisi veya bazı kremler tavsiye edebilir,eğer hala bebeği emziriyorsanız veya yine hamile kaldıysanız doktorunuz bunları kullanmanıza karşı çıkabilir.

Eğer doğumdan sonra göğüs kararması tahriş veya kuruluk nedeniyle geçmiyorsa bazı nemlendiriciler kullanabilir veya tahriş edici koku veya sabunlardan kaçının,ayrıca geniş ve pamuktan yapılmış sütyenler tercih edin.

Hamilelikte deri koyulaşması neden olur?

Hamile kalan kadınların yüz bölgesinde ve güneşe maruz kalan diğer bazı bölgelerde siyah noktalar oluşur.Hamilelikte artan gebelik hormonları melanin salgılamasını büyük oranda artırır.Artan melanin özellikle göğüs ve genital bölgede koyulaşmaya neden olur.Eğer bu bölgeler güneşe maruz kalırsa koyulaşma daha da kötüleşebilir.Gebelikte artan hormonlar sadece göğüs kararmasına neden olmaz,aynı zamanda göğüste ağrı,memeden sıvı gelmesi veya göğüslerde hassasiyet gibi belirtilere de neden olabilir.Göğüslerde koyulaşma genellikle hamile kaldıktan 5-7 gün sonra fark edilebilir.

Şuna inanılır göğüs koyulaşması veya göğüs ucunda kararma bebeğin doğumdan hemen sonra göğüs ucunu daha kolay seçmek içindir.Ayrıca doğumdan sonra kararmanın geçmesi bebeğinizi ne kadar emzireceğinize bağlı olarak değişebilir.

Deri koyulaşmasında dikkat etmeniz gerekenler
Bazı durumlarda deri koyulaşması veya deri kararması daha ciddi bir problemin belirtisi olabilir.Eğer göğüs ucunda ağrı,kızarıklık,tahriş veya kanama fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.