Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir?

 Doktorlar genellikle çiftlere doğumdan sonra yeniden ilişkiye girmeden önce 4-6 hafta beklemelerini söylerler.Bu rahim ve rahim ağzının iyileşmesine zaman tanır.Bu zaman aralığında rahim astarı enfeksiyonlara çok duyarlıdır,özellikle plasentanın koptuğu yerde enfeksiyon oluşma riski yüksektir.Vajinaya herhangi bir şey yerleştirirseniz veya ilişkiye girerseniz enfeksiyonların rahime ulaşma ihtimalli vardır.Rahim astarından akan loşi(normal akıntı ve kanama) yaklaşık olarak 2-8  hafta sürer.Genellikle,artık açık kırmızı kan görmediğiniz zaman,her şey iyileşmiştir.


Doğumdan sonra ilişki sırasında ağrı olur mu?

Hormonal değişiklikler vajinanın kuru kalmasına ve yumuşak olmasına neden olabilir,özellikle bebeğinizi emziriyorsanız.Eğer doğum sırasında epizyotomi veya perine yırtılmalarını yaşadıysanız ilişkiniz daha ağrılı bir boyut alabilir.

İlişki sırasında ağrının hafiflemesi için eşinize yavaş hareket etmesini söyleyebilirsiniz.İlk önce masaj,kucaklaşma veya öpücüklerle başlayın.Eğer vajina hala kuru kalırsa,kayganlaştırıcı krem veya jel kullanın.Basıncı azaltmak için sık sık pozisyon değiştirin.Ayrıca vajinal ilişki sizi çok incitiyorsa oral veya manuel uyarılma gibi alternatifleri düşünebilirsiniz,yaranız tamamen iyileşene kadar.Kendinizi iyi hissettiğiniz ve hissetmediğiniz anları partnerinize söyleyin.

Ayrıca ilişkiye girmeden önce ağrının hafiflemesi için işeyebilir,ılık bir banyo alabilir veya ağrı kesici bazı ilaçlar kullanabilirsiniz.Eğer yanma oluyorsa,bir havlu veya bezin arasına buz parçalarını koyup uygulayın.

Bütün bunlara rağmen hala ilişkiniz ağrılı geçiyorsa biraz daha bekleyin veya doktorunuza danışın.

Daha farklı hissedilir mi?

Doğumdan sonra vajinada azalan kas tonu zevkli sürtünmeyi azaltabilir,bu da zevk almanızı azaltır.Genellikle bu geçici bir durumdur.Vajinal kasları güçlendirmek için kegel egzersizlerini yapın.

Hangi problemlere dikkat etmeliyim?

Eğer ilişki sırasında ağrı devam ederse,dikkatli ve nazik olmanıza rağmen,doktorunuzla konuşun.Maalesef,epizyotomi veya bir yırtılma nedeniyle rahatsızlık çok uzun sürebilir.

Eğer meydana gelen vajinal akıntılar kötü kokuyorsa,cinsel enfeksiyon kapmış olabilirsiniz,bunun için tıbbi tedaviye ihtiyacınız vardır.Doğumdan 4 hafta sonra halla kanama oluyorsa veya ani artan kanamalar için hemen doktorunuza danışın ve bu durumlarda cinsel ilişkiden uzak durun.

Doğumdan sonra daha iyi bir cinsel ilişki için bazı ipuçları

-İlk başlarda kucaklaşma veya öpüşme ile başlayabilirsiniz,vajina kuruluğu tamamen gidene kadar.

-Partnerinize yavaş olmasını söyleyin,vajinal ilişkiden çok diğer ilişki çeşitlerini deneyin.

-Eğer ağrıdan korkuyorsanız,strese girdiyseniz,ve herhangi bir uyarılma olmuyorsa o zaman cinsel ilişki sizi daha çok rahatsız edebilir,çünkü bu durumlarda vajina kayganlığını kaybeder.

-Vajinın kuru olması durumunda bazı kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz,bu cinsel ilişkinin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.Eğer kondom kullanırsanız,yağ bazlı kayganlaştırıcı kullanmayın.

-Cinsel ilişkiye hazır olduğunuz zaman çok acele etmeyin,çünkü ilişki için hem hazır hem de tamamen vücudun tamamen uyarılması lazım.Partnerinizden hassas bölgelere fazla basınç uygulamamasını isteyin.Bunun için sürekli pozisyon değiştirebilirsiniz.

-İlişki anında kendinizi rahatsız hissederseniz partnerinizden kısa bir süre için durmasını isteyin.Partneriniz vajinal ilişki yerine vücudunuzun diğer bölgeleri ile oynadıktan sonra ve tam uyarılmadan sonra yeniden vajinal ilişki deneyebilir.

-İyi beslenin,bol bol sıvı tüketin ve mümkün olduğu kadar dinlenin.

Sezaryen,epizyotomi ve diğer prosedürlerden sonra cinsel ilişkiye girmek

Bu tür prosedürlerden sonra ne zaman cinsel ilişkiye girmeniz gerektiği kesinin boyutuna ve kesinin nerede yapıldığına bağlıdır.Genellikle bu prosedürlerden 6 hafta sonra cinsel ilişkiye girmek sizi halla rahatsız edebilir,çünkü yırtılma veya kesi gibi durumlarda iyileşme uzun zaman alır.Bunun için bazı ağrı kesici ilaçlar veya su bazlı kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz,ama yapacağınız en iyi şey vücudunuzun tam iyileşmesi için kendinize daha fazla zaman tanıyın.