Çikolata kisti hamileliği engeller mi?

 Çikolata kistleri hamile kalmayı engeller mi?


Bu soruya kısaca cevap vermek gerekirse çikolata kistleri hamile kalma şansınızı büyük oranda azaltır,fakat kesinlikle hamile kalmayı engeller anlamına gelmez.Çikolata kisti ile hamile kalma şansınız kistlerin çokluğuna ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir.Ama kistler ameliyatla alındıktan sonra birçok kadın başarılı ve kolay bir şekilde hamile kalabilir.

Kısır olan kadınların birçoğu muayene edildiğinde,yumurtalıklarında çikolata kistleri tespit edilmektedir.Kistler teşhis edildikten sonra doktorları onlara ameliyatla kistleri alınmayı tavsiye eder.Ve raporlarında hamile kalmamalarının nedeni olarak çikolata kistleri belirtilmektedir.Birçok kadın da ameliyat olmayı kabul eder çünkü çikolata kistlerinden başka daha iyi bir neden yoktur.Yumurtalıkta çikolata kistleri vardır ve hamile kalamıyor bu durumda hamile kalamamasının nedeni çikolata kistleri olmalıdır.Doktorun onlara söylediği şey eğer kistler alınırsa hamile kalabileceksiniz! Bu da onların inancını güçlendirir.Ameliyat basit bir prosedürden oluşur ve aynı gün eve gidilebilir.Bu nedenle birçok kadın ameliyat olmayı kabul eder.Ama şunu belirtmek de fayda var kısırlığın nedeni kesinlikle çikolata kistleri olduğu anlamına gelmez.Bazen ameliyattan sonra yine hamile kalamayabilirsiniz.Fakat çikolata kistlerinin hamile kalma şansınızı azalttığı kesindir diyebiliriz.

Bazı kadınlar,kısır olan ve olmayan,endometriozis denilen hastalığa sahiptir.Bu hastalık çeşidinde rahim iç zarı olan endometrium pelviste farklı anormal bölgede gelişir.Geliştiği yerlerden bir tanesi de yumurtalıklardır.Her menstrual döngüde endometrium dokuları gelişir,büyür,kanar ve dökülür.Yumurtalıkta bir kist oluşturur ve içinde biriken kan koyudur bu nedenle bu kistlere çikolata kistleri denir.

Sol yumurtalıkta çikolata kisti hamile kalmayı engeller mi?

Çikolata kisti endometriozis nedeniyle olur.Yumurtalıkta kanayan ve büyüyen endometrial doku çikolata kistini oluşturur.

Sol yumurtalıkta çikolata kisti sol yumurtalıkta yumurtlamayı engelleyebilir,fakat sağ taraf iyi durumdadır ve hala hamile kalabilirsiniz.Eğer ameliyat olursanız hamile kalma şansınız daha da artabilir.

Yumurtalıkta çikolata kistleri dışında diğer birçok kist hamile kalmaya genellikle engel değildir.Fakat hamile kalma şansınızı azaltabilir.Hamile kalma şansını en çok azaltan veya kısırlığa neden olabilecek iki kist çeşidi endometrima ve polikistik over sendromudur.Çikolata kistlerinin diğer adı endometrima kistleridir.

Ameliyattan sonra hamile kalma şansınız büyük oranda artar veya çikolata kistleri nedeniyle hamile kalamıyorsanız ameliyat olduktan sonra başarılı bir şekilde hamile kalabilirsiniz.