Kürtaj veya düşük sonrası parça kalması zararları

 Kürtaj veya düşük sonrasında parça kalması durumunda iki tehlikeli durum söz konusudur.Bunlar enfeksiyon ve çok kanamadır.


Enfeksiyon alttaki durumlar nedeniyle meydana gelebilir:

-Düşük veya kürtajdan sonra rahimde parça veya doku kalması
-Parça kalması durumunda kullanılan araç veya aletin temiz olmaması

Düşükten veya kürtajdan sonra aşırı kanama alttaki durumlar nedeniyle olabilir:

-Düşükten veya kürtajdan sonra rahimde parça veya embriyo dokularının kalması
-Rahimin enfeksiyon kapması

Eğer bir kadın aşırı kanama veya ciddi enfeksiyon ile karşılaşırsa şoka girebilir veya bu tehlikeli durum ölümle sonuçlanabilir.

Rahimde parça kalması kanamanın ve enfeksiyonun genel nedenidir.Ve bu parçalar alınana kadar kanama ve enfeksiyon durmaz.

Düşükten veya kürtajdan sonra enfeksiyon kapmanız durumunda yüksek ateş,vajinadan kötü kokular veya karın bölgesinde ağrı meydana gelebilir.

Aşırı kanama durumunda ise her saatte en az bir ped değiştirmek zorunda kalacaksınız.Bu gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurun.

Rahimde kalan parçaları almak için manuel vakum,ilaç veya bu iki tedavi uygulanamazsa forsep ile rahimde kalan dokular alınır.

Kürtaj veya düşükten sonra enfeksiyon kapmak

Rahim enfeksiyonu oldukça zararlıdır.Enfeksiyon rahimde yaralanmaya yol aşabilir ve buradan kana sıçrayabilir.Enfeksiyonun kana sıçraması veya bulaşması durumunda şok hatta ölümle sonuçlanabilir.Kadınlar genellikle düşükten sonra temiz olmayan aletler ve rahimde parça veya doku kalması nedeniyle enfeksiyon kapar.Ayrıca düşükten veya kürtajdan sonra hemen ilişkiye girmek de enfeksiyon riskini büyük oranda artırır.Bu nedenle kürtajdan sonra 2 hafta boyunca ilişkiden uzak durun ve vajinaya herhangi bir şey sokmayın.

kürtajdan veya düşükten sonra enfeksiyon kapmanız durumunda alttaki belirtiler olabilir:

-Yüksek ateş
-Titreme
-Karında şişlik veya ağrı
*Vajinadan kötü kokular
-Kendini zayıf veya hasta hissetme

Kürtaj veya düşükten sonra çok kanama

Kürtaj veya düşükten sonra adet kanamasında biraz fazla kanama ilk 2-3 gün için normaldir.Bazı kadınlarda ise 2 haftaya kadar ufak kanamalar meydana gelebilir.Düşükten 2-3 gün sonra kanama kahverengi olmalı ve az miktarda olmalı.Fakat düşükten iki üç gün sonra kanama hala fazla ise ve açık kırmızı renginde ise kanama durdurulmalı.Aksi halde şoka girme veya ölümle sonuçlanabilir.

Eğer rahim normal bir şekilde kasılmasa kanama durmayabilir.Veya rahimde parça kalması yada rahimin kürtaj sırasında yara alması durumunda çok fazla kanama olabilir.