Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi

 Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu oldukça yaygındır,ve eğer erken tedavi edilmezse bazı ciddi problemlere yani böbrek enfeksiyonu,erken doğum veya düşük kilolu bebek gibi komplikasyonlara neden olabilir.


Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu doğal yollarla nasıl tedavi edilir?

Maalesef,gebelikte idrar yolu enfeksiyonu doğal yollarla tedavi edilemez.Gebelikte enfeksiyon hemen tedavi edilmesi gereken bir problemdir ve enfeksiyon durumunda hemen doktorunuza başvurmalısınız.Bazen de kendiliğinden geçebilir.

Doktorunuza idrar yolu enfeksiyonu için size bazı antibiyotikler verecektir.Bu antibiyotikler gebelikte oldukça güvenlidir.

Fakat doğal yollarla idrar yolu enfeksiyonunu önleyebilirsiniz.İşte gebelikte idrar yolu enfeksiyonu önlemek için atabileceğiniz bazı doğal adımlar:

1-Bol bol su için.Bu idrar yoğunluğunu azaltır ve idrarda bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.

2-İdrar torbasını tahriş eden içeceklerden kaçının.Kahve,alkol ve kafein veya sitrus suyu içeren diğer bazı içecekler idrar torbasında tahrişe neden olabilir ve aşırı idrarı devam ettirir.

3-Tuvaletten sonra önden arkaya doğru temizleyin.Tuvaletten sonra tuvalet kağıdını kullanırken önden arkaya doğru temizleyin çünkü anüs bölgesinde bulunan bakteriler vajinaya bulaşabilir.

4-İlişkiden sonra idrara çıkın.İlişkiden sonra idrar yoluna bulaşan bakterilerin dışarı atılması için bol bol su için ve idrara çıkın.

5-Deodorant spreyler ve pudra gibi ürünler üretrada tahrişe ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.Bu nedenle bazı ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

6-Bazı kaynaklara göre günlük olarak saf ve şeker içermeyen kızılcık suyu içmek idrar yolu enfeksiyonunu önleyebilir çünkü kızılcık suyu muhtemel enfeksiyon karşıtı bazı özellikler içerir.Ne kadar ve sıklıkla kızılcık suyu içmeniz gerektiği tam olarak belli değil.Eğer kan inceltici ilaçlar alıyorsanız kızılcık suyu almamalısınız çünkü kanamaya neden olabilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi idrar yolu enfeksiyonu için bitkisel veya doğal bir tedavi yöntemi mevcut değildir,sadece idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için bazı doğal yollara başvurabilirsiniz.Eğer alttaki belirtileri fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun çünkü bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir:

-Karnın alt bölgesinde ağrı

-Yüksek ateş

-Titreme

-Mide bulantısı ve kusma

-İşeme sırasında ağrı veya yanma hissi

-Sık ve acil idrara çıkma

-İdrarın bulanık,kanlı veya kötü kokulu olması


İdrar yolu enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz eğer enfeksiyondan şüphelenirse idrar örneği alır ve idrar örneği ile test yapar.İdrarda aşırı bakteri olup olmadığına bakılır.