Hamilelikte göğüs rengi

 Hamilelikte göğüs rengi nasıl değişir?


Artan gebelik hormonları,östrojen ve progesteron, nedeniyle melanin üretimi vücutta artar.Melanin denilen hormon deride koyulaşmaya özellikle göğüs ve genital bölgede daha çok koyulaşmaya neden olur.Bu nedenle gebelikte göğüs rengi koyulaşır.

Eğer göğüs ucu çevresinin (aerola) koyulaştığını veya göğüs ucunun büyüdüğünü fark ederseniz bu hamileliğin ilk belirtilerinden olabilir.

Göğüs kararması hamile kaldıktan bir iki hafta sonra başlayabilir.Her kadın farklı olduğu için bazı kadınlarda çok daha geç olabilir.Göğüste meydana gelen bu kararma hamile kalmanın bir sonucudur ve endişe etmenize gerek yoktur.

Eğer gerçekten hamile kaldıysanız göğüs kararması gebelik boyunca göğüslerde meydana gelen değişikliklerden bir tanesidir.Birçok gebelik belirtisi gibi göğüs koyulaşması veya göğüs kararması artan gebelik hormonları nedeniyle olur ve bu hormonlar göğüsleri emzirme dönemi için hazırlar.


Aslında gebelikte göğüs rengi değiştiren hormonlar göğüslerde ağrı ,hassasiyet ve sıvı gelmesi gibi daha çok belirtiye neden olur.Göğüslerde ağrı ve hassasiyet genellikle hamile kaldıktan 6-7 hafta sonra başlar.

Göğüs renginde koyulaşma veya kararma genellikle doğumdan aylar sonra geçer,ama çoğu kez eski haline tam olarak dönmez.Koyulaşma genellikle doğumdan sonra azalırken bazı kadınlarda ise kalıcı olabilir.Ayrıca bebeği çok emzirmek de koyulaşmanın daha geç gitmesine neden olabilir.

Gebelikte göğüs renginde meydana gelen koyulaşma oldukça normaldir,fakat şiddetli ağrı veya kanama fark ederseniz doktorunuza başvurun çünkü özellikle kanama ciddi bir problemin belirtisi olabilir.