Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl geçer?

 Hamilelikte göğüs ağrısı neden olur?


Göğüs ağrısı gebeliğin veya hamileliğin en erken belirtilerinden bir tanesidir ve gebelikte göğüs ağrısı normaldir.Bazı kadınlarda adet döneminde göğüs ağrısı olabilir fakat genellikle gebeliğin ilk üç ayında ağrı daha yaygın ve daha şiddetli olur.Hamilelikte göğüs ağrısının temel nedeni artan östrojen ve progesteron hormonlarıdır.

Hamilelikte göğüs ağrısı kaçıncı haftada başlar?


Hamile kaldıktan 5-6 hafta sonra göğüs ağrısı genellikle başlar,her kadın farklı olduğu için ağrı daha erken veya daha geç başlayabilir.Bazı kadınlarda hamilelik dönemi boyunca göğüs ağrısı hiç olmazken,bazı kadınlarda ise tüm gebelik boyunca ağrı olabilir.Normalde ilk üç aydan sonra göğüs ağrısı azalır veya tamamen yok olur,fakat son 2-3 ayda göğüs ağırlığı arttığı için göğüs ağrısı da tekrar geri dönebilir.

Hamilelikte göğüs ağrısı nasıl geçer?
Hamilelikte göğüs ağrısını engellenemez fakat ağrının azalmasını veya ağrının daha da kötüleşmemesini sağlayabilirsiniz.Bunu yapmak için bazı adımlar atmanız ve bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir.Göğüs ağrısını azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler;

1-Hamilelik boyunca iç çamaşırlarınızı dikkatlice seçin,özellikle göğüslerinize uygun sütyenleri tercih edin.Gebelik ilerledikçe göğüsler de büyür bu nedenle eğer sütyen biraz dar gelirse daha geniş olanı alın.Bazı kadınlar tüm gebelik boyunca aynı sütyenleri giyer,bu durumda göğüs ağrısı daha da kötüleşebilir.

2- Eğer göğüs çok ağır veya çok büyükse sportif veya pamuklu sütyen tercih edin.Bu sütyenler büyük göğüslü kadınlar için daha rahat ve daha uygundur.


3-Tuz tüketimini azaltmak göğüslerde ağrı şiddetini büyük oranda azaltabilir.Çünkü tuz göğüslerde su birikmesine ve göğüslerin daha ağır olmasına neden olur.Böylece ağrı ve diğer bazı rahatsızlıklar da artar.

4-Bol bol su içmek göğüs ağrısı için başka bir çaredir.Vücudun sulu kalması ağrıyı azaltır,vücudu temizler ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

5- Hamilelikte aktif olmak sizin için birçok fayda sağlar.Bunlardan bir tanesi göğüslere olan kan akışı artar ve göğüslerin rahatlamasını sağlar.

6-Ağrının yatışması için çok sıcak oşmayan bez veya bezin arasına buz parçalarını koyup ağrı bölgesine uygulayabilirsiniz.


7- Meditasyon ve yoga gibi egzersizler vücudun rahatlamasını ve dinlenmesini sağlar.Bu ayrıca gebelikte göğüs ağrısına da yardımcı olabilir.

Hamilelikte göğüs ağrısı sıkıcı,rahatsız edici ve ağrılı olmasına rağmen,bu durum oldukça normaldir ve endişe etmenize gerek yoktur.Eğer ağrı şiddetli olursa yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuza başvurmaktır.