Gebelikte süt oluşumu ne zaman başlar?

 Hamilelikte süt kaçıncı haftada oluşur?

Hamileliğin ortalarına doğru yani hamileliğin 16. ve 20.haftalarında ön süt oluşmaya başlar.Ön süt olan kolostrum halk dilinde ağız sütü olarak da adlandırılır.Normal olgunlaşmış anne sütü hamilelikte üretilmez,normal süt doğumdan bir iki gün sonra üretilmeye başlar.Hamilikte ise olgunlaşmamış süt olan kolostrum üretilir.Kolostrum kalın ve sarı bir sütdür.Kolostrum aslında erken yoğunlaşmış sütdür,besin ve enfeksiyonlarla savaşan antikorlar bakımından oldukça zengindir.

Kalın ve sarı süt olan kolostrum gebeliğin 16. haftalarına doğru oluşmaya başlar,bazı kadınlarda süt oluşum daha erken başlayabilir.Ama çoğu kadın süt oluşumunun farkına varmaz çünkü memeden çoğu kez süt gelmesi olmaz.Eğer bebeğiniz doğduktan hemen sonra emzirirseniz,ağız sütü ile emzirmiş olursunuz ve bu da bebek için oldukça faydalıdır.Çünki ağız sütü yüksek miktarda protein düşük miktarda karbonhidrat içerir,bu da bebek için mükemmeldir.Ayrıca ağız sütü bazı antikorlar içerir,eğer bu antikorlar bebeğe geçerse bebeği birçok enfeksiyona karşı korur.Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirmeye dikkat edin.

Doğumdan sonra süt üretimi

Asıl beyaz süt doğumdan sonra 1-5 gün içinde anne tarafından üretilmeye başlanır.İlk kez anne olacak kadınlarda bu daha geç olabilir.Eğer daha önce bebek sahibi olduysanız normal süt oluşumu veya süt üretimi doğumdan sonra daha erken yani 1-2 gün içinde başlar.

Süt oluşumunu (prolaktin) uyaran hormonlar gebelikte büyük oranda yükselir.Fakat plasenta tarafından salgılanan hormonlar ,özellikle progesteron,gebelikte doğru bir şekilde süt üretimini veya süt oluşumunu engeller.Bu nedenle doğumdan sonra plasenta rahim duvarından ayrıldıktan sonra vr plasenta hormonları vücudu terk ettikten kısa süre içinde normal anne sütü vücut tarafından üretilmeye başlanır.

Ayrıca gebelikte memeden süt geldiğini veya sızdığını fark edebilirsiniz.Bu durum oldukça yaygın ve normaldir.Özellikle gebeliğin 14 haftasından sonra ağız sütü üretildiğinde göğüslerde süt gelme daha çok artar.

Vücut kanda bulunan hormonlar tarafından uyarılarak otomatik bir şekilde süt üretir.Bu nedenle bebeğinizi emzirmeden bile süt oluşumu başlar.Fakat eğer sütünüzün çok olmasını ve erken bitmemesini istiyorsanız bebeğinizi sık sık emzirin.Ayrıca bebeği sık emzirmek hamile kalmanızı zorlaştırır yani emzirme size doğum kontrolü sağlayabilir,fakat güvenilir bir yöntem değildir.