En belirgin adet belirtileri

 Adet kanaması rahim astarının dökülmesi ile oluşur ve ay başında bu kan vücut tarafından vajinadan dışarı atılır.Adet belirtileri bazen hafif bazen de şiddetli olabiliyor.Adet sırasında ne olduğu hakkında bazı bilgilere sahip olmanız belirtilerle mücadele etmede size yardımcı olabilir.


Genel adet belirtileri

Her ay içinde rahim astarı gebeliğe hazırlık için kalınlaşmaya başlar,eğer gebelik olmazsa bu astar dökülür.Normal bir adet ayda bir görülür ve yaklaşık olarak 3-7 gün sürer.Hoş olmayan belirtilerden bir tanesi menstrual döngü ile ilişkilendirilen vajinal kanamadır.Alttaki listede adet belirtileri yer almaktadır.

1-Karın krampları:Alt karın krampları genel bir durumdur ve şiddetli olabilir.Rahim büyük kas organlarından bir tanesidir ve astar dökümü sürecinde şiddetli kasılmalara neden olabilir.

2-Göğüslerde hassasiyet:Hormonal dalgalanmalar göğüslerin şişmesine ve hassas olmasına neden olur.Meme dokuları hormonlara karşı çok hassastır ve ağrı oluşması normaldir.

3-Ruhsal değişiklikler:Adet döneminden önce hormon seviyesi tavan yaparken,bir çok kadın sinirlilik,endişe,kızgınlık hatta ağlama hissine kapılabilir.

4-Sivilce:Menstrual döngü sırasında dalgalanan hormonlar nedeniyle genç kadınlar sivilce patlamasına daha yatkındır.

5-Ağrı:Adet dönemi ile ilgili bir çok ağrı sendromu vardır.Kas ve sırt ağrısı çok yaygındır.Bazı kadınlarda migren adet dönemlerinde oldukça şiddetli geçebiliyor.

6-Yemek isteği:premenstrual ve menstrual fazda kadının tatlı ve yüksek kalorili yiyecekleri yeme isteği artar.Bazı kadınlarda da tuzlu yiyecekler ve meze gibi istekler ortaya çıkabilir.

7-Diğer adet belirtileri aşırı yorgunluk ve günlük işleri hal etmek için isteksizlik içerir.Psikiyatrik bozukluklara sahip kadınlarda belirtilerde artış olabilir.

-Pelvik basıncı:Bu rahim dolgunluğu ve pelvik damarlarının tıkanması ile meydana gelir.

-Sırt ağrısı:Alt sırt adet döneminde ağrılı geçebilir ve kendini yorgun hissedebilir.Genel bir kas ağrısı olduğu söylenir.

-Sıvı tutma:Hormonal değişiklikler şişkinlik ve sıvı tutma ile sonuçlanır.Parmak ve topuklarda şişkinlik daha yaygındır.

-Baş ağrısı ve yorgunluk:Migren ve diğer baş ağrı çeşitleri adet döneminde genellikle alevlenir.Yorgunluk ve halsizlik adet öncesinde ve adet döneminde ortaya çıkar.

-Konsantre olamamak:Zihinsel bozukluk bu dönem normaldir.Ruhsal değişiklikler ve işlerinize konsantre olma zorluğu menstrual döngü ile ilişkilendirilir.

Premenstrüel sendrom(PMS)

Buna   adet öncesi gerginlik sendromu da denir.Premenstrüel sendrom şiddeti kişiden kişiye değişen tatsız belirtiler topluluğudur.

Premenstrüel sendromu nedenleri:Hormonal dalgalanmalar PMS'nin ana nedenidir.Ayrıca diyet ve hayat tarzı da rol oynar.Obez kadınlar diğer kadınlara göre hormonal problemlere daha yatkındır diyebiliriz.

Premenstrüel sendromu belirtileri

-Fiziksel belirtiler:Fiziksel belirtiler adetin hemen öncesinde meydana gelir ve adet dönemindeki belirtilere çok benzer.Yaklaşık olarak kadınların %75'i yorgunluk,karın ve pelvik krampları,sırt ve kas ağrısı gibi fiziksel belirtileri yaşar.Fiziksel belirtiler 20-30 yaşlarında zirve yaparken,daha sonra yaşla birlikte azalırlar.

-Duygusal ve davranışsal belirtiler:Depresyon,kızgın olmak,yorgunluk ve konsantre bozukluğu yaygın belirtilerdir.Bunların çok şiddetli olanlarına premenstrüel disforik bozukluğu denir ve her ay zayıflatma belirtilerine neden olur.Premenstrüel disforik bozukluğu ile endişe,kendinizi umutsuz hissetme gibi hisler artar.