Yumurta çatladıktan sonra kaç gün içinde hamile kalınır?

 Yumurtlamadan sonra ne zaman hamile kalınır?


Yumurta çatladıktan sonra yumurta fallop tüpüne geçer ve orada sadece 24 saat yaşayabilir.Yumurtanın yaşama süresi bazen 12 saatte kadar inerken,bazen de 36 saate kadar yaşayabilir.Eğer yumurta yumurtalıklardan serbest bırakıldıktan sonra 24 saat içinde spermle tanışırsa döllenme olur.Hamilelik döllenme ile başlar,yani yumurtlamadan 12-36 saat sonra hamile kalmış olursunuz.

Adım adım yumurtlama nasıl gerçekleşir?

Her ay beyinde bulunan hipofiz bezi yumurtalıkları uyarır ve yumurtalıklarda sıvı dolu birçok kist veya folikül üretilir.Kistler büyüdükten sonra estrojen denilen hormonu üretirler.Estrojen de hamileliğe hazırlık için veya yerleşme için rahim iç zarının kalınlaşmasını sağlar.

Adetin yedinci gününden sonra bu kistlerden sadece bir tanesi gelişir,ve diğerleri durur ve daha sonra ölürler.Geriye kalan bu folikül veya kist büyümeye devam eder,ve içinde bulunan yumurtanın olgunlaşmasını sağlar.

Adetin yaklaşık 12'nci gününde olgunlaşan kist kana östrojen salgılar.Kana geçen estrojen beyine doğru yol alır ve hipofiz bezini uyarır.Hipofiz bezleri de buna cevap olarak LH hormonu salgılar.Bu hormon sayesinde folikülde ani bir gelişme olur.

Yumurtlamadan hemen önce folikül bazı kimyasallarla fallop tüpünü uyarır ve yakınlaşmasını sağlar.Daha sonra folikül çatlar ve içinde bulunan sıvı ve yumurta karın boşluğuna düşer.Fallop tüpü ucu karın boşluğundan yumurtayı seçer ve alır.

Eğer yumurta fallop tüpünde sperm tarafından döllenirse hamilelik gerçekleşir ve döllenen yumurta daha sonra rahim iç duvarına enjekte olur.Fakat yumurtanın fallop tüpü yolculuğunda spermle karşılaşmazsa rahime geçer ve vücut tarafından geri emilir.

Hamilelik olmadığı için gebeliğe hazırlık için kalınlaşan rahim iç zarı kısa bir süre sonra dökülür ve adet kanaması olur.Eğer hamile kalmayı başarırsanız adet hamilelik boyunca olmaz.

Hamile kalmak nasıl olur?

Hamile kalabilmek için yumurtalıklardan serbest bırakılan yumurtanın 24 saat içinde döllenmesi gerekir.

Bu sırada estrojen de boş durmaz,ve rahim boynu yani rahim ağzını protein bakımından zengin ve açık renkli sıvı veya jel ile doldurur,ve vajinanın asidik olmasını sağlar.Böylece çeşitli enfeksiyonlar da önlenmiş olur.Ayrıca bu sıvı sperm içinde uygun ortam oluşturur.Sperm çok hızlı bir şekilde rahim ağzına geçer.Oradan döl yatağına geçer ve burada uygun ortam olduğu için sperm 4-5 güne kadar yaşayabilir.

Eğer serbest bırakılan yumurta döl yatağında spermle tanışırsa veya yumurta sperm tarafından delinirse hamilelik meydana gelir.Yumurtanın döllenmesi için sadece bir sperm yeterlidir,geriye kalan diğer spermler ise ölür.

Yumurta ve spermin birleşmesi çok çabuk gerçekleşir ve hemen bazı kimyasallar üretilerek diğer spermlerin yumurtaya girmesi önlenir.

Döllenen yumurta yaklaşık olarak 5-6 gün boyunca bölünmeye devam eder ve rahime doğru yol alır.

Bu sırada folikül patlaması sırasında serbest bırakılan progesteron hormonu rahimi döllenen yumurtanın yerleşmesi için hazırlar.

Gebeliğin yaşaması veya devam etmesi için progesteron hormonuna ihtiyaç vardır.Böylece yumurtalıklar uyarılarak daha uzun süre ve daha çok progesteron üretilir..