Kürtajdan sonra adet düzensizliği ne kadar sürer?

 Eğer herhangi bir nedenden dolayı kürtaj olmak zorunda kalırsanız,kürtajdan sonra biraz kanamanın olması normaldir.Kanama,normal adet kanamasına göre daha hafif olur,ve kürtaj prosedüründen sonra başlar.Ayrıca bazı kadınlarda ameliyatlı kürtajdan sonra birkaç gün içinde vajinada kanamanın olması normal bir durumdur.Yine aynı şekilde kürtajdan sonra adet döneminde daha fazla kanama olabilir ve bu kanama ile birlikte bazı kan pıhtıları da fark edebilirsiniz.


Kürtajdan sonra adet ne zaman normale döner?

İster ameliyatla kürtaj olun isterseniz ilaçla,kürtajdan sonra normal adet yaklaşık olarak 4-8 hafta içinde başlayacaktır.Eğer gebelik çok erken sonlandırılırsa adet bazı durumlarda daha erken de başlayabilir,yani ilk birkaç hafta içinde.Genellikle kürtajdan sonra ilk adet biraz ağır geçer,yani kanama biraz daha fazla olabilir.Fakat,bazı kadınların dediklerine göre kürtajdan sonra adet,normal adete göre daha hafif de geçebilir,bu nadir bir durumdur.Gebelik sona erdikten sonra belli bir zaman aralığında adet düzensizliği normaldir.Çünkü hormonların eski seviyelerine ulaşması için ve yeniden eskisi gibi fonksiyon gösterebilmeleri için vücudun biraz zamana ihtiyacı vardır.

Düzensiz adet dönemlerine sahip kadınlar genelikle adetin yeniden başlaması için 12 haftaya ihtiyaçları vardır.

Kürtajdan sonra kanama ne kadar sürer? Kürtajdan sonra kanama

Ayrıca ameliyatlı kürtajdan sonra kanamanın hiç olmaması da normal bir durumdur,yada kanama bazen 6 haftaya kadar bir gelir bir gider.

İlaçla kürtaj sırasında genellikle ameliyatla kürtaja göre kanama daha ağır olur.Bu kanama sırasında gebelik kesesi rahimden ayrılır ve kanama ile birlikte dışarı atılır.Eğer doku fark ederseniz,korkmanıza gerek yok,bu normal bir şeydir.Şiddetli kanama sadece bir veya iki gün sürmeli.Fakat,iki haftaya kadar biraz kanamanın olması genel bir durumdur.

Eğer ameliyatlı kürtajdan sonra ilk gün içinde her bir saatte birden fazla ped değiştirmek zorunda kalırsanız,veya ilaçla kürtajdan sonra ilk iki gün içinde bunu yapmak zorunda kalırsanız doktorunuza başvurun,çünkü kanamanın bu kadar da fazla olmaması gerekir.

Kürtajdan sonra kanamanın yanı sıra karında bazı ağrıların olması da normaldir,özellikle ilaçlı kürtajdan sonra.

Kürtajdan sonra enfeksiyondan korunmak için tampon kullanmaktan,cinsel ilişkiye girmekten,ve kayganlaştırıcılardan uzak durun.

Kürtajdan sonra iyileşmeyi hızlandırmak
Kürtaj hakkında endişeye düşebilirsiniz,fakat ilk bir iki hafta içerisinde iyi bir bakım sayesinde iyileşme sürecini daha da hızlandırabilir ve böylece endişelerinizi de giderebilirsiniz.Kürtajdan iki veya üç hafta sonra ultrasona yeniden girin,ve böylece rahimde bulunan dokuların dışarı atıldığından emin olabilirsiniz.Eğer tüm dokular dışarı atılmışsa artık hamile değilseniz,rahim içinde doku kalırsa bu rahim enfeksiyonuna neden olabilir.

Eğer kürtajdan sonra 12 hafta geçmesine rağmen hala adet başlamadıysa bunun temel nedenini bulmak için doktorunuza başvurun.