Hamilelikte göğüs altında ağrı

 Hamilelik ve göğüs ağrısı sonsuza kadar birbiriyle bağlantılıdır.Göğüsler gebelikte sürekli gelişerek emzirme dönemi için hazırlık yapar ve hamile kaladıktan birkaç hafta sonra göğüslerde ağrı başlar.Gebelikte göğis ağrısı gebeliğin ilk belirtilerindendir ve endişe etmenize gerek yoktur.


Hamilelikte sağ veya sol göğüs altında ağrı

Gebelikte sağ veya sol göğüs altında ağrı oldukça yaygındır ve ilk kez anne olacak kadınlar için endişe kaynağı olabilir.Hamilelikte kadın vücudu içten bebek için boş yer oluşturmak için sürekli değişir.Ve göğüs altında ağrının birçok nedeni olabilir.

Gebelikte göğüs altında ağrının bazı nedenleri;


-Mide ekşimesi

-Bebek pozisyonu

-Asit reflü

-Karaciğer büyümesi

-Safra kesesi problemleri


Hamilelikte sağ göğüs altında ağrı herhangi bir şey olabilir,fakat safra keseai için mutlaka doktorunuza başvurun.Çoğu kez gebelikte safra kesesinde bazı problemler çıkabiliyor ve safra kesesi nedeniyle göğüs altında,sırt bölgesinde ve hatta göğüste ağrı olabilir.

Ayrıca anne karnında bebek hareket edebilir ve diyaframı yukarı doğru itebilir,bu durumda basınç nedeniyle ağrı oluşabilir.Birçok doktor hamilelikte göğüs altında ağrıyı ciddi bir problem olarak görmez.Fakat yine de kendinizi güvende tutmak için doktorunuzdan bazı testleri yapmasını isteyebilirsiniz.Eğer yemekten sonra göğüs altında ağrı oluyorsa diyetinizi değiştirmeniz en iyisidir.

Hamilelikte göğüste keskin ağrı

Hamilelikte göğüste veya memede keskin ağrı yaygındır,fakat hem anne hem de doktor için bir sır olarak kalabilir.Göğüste keskin ağrı genellikle gebelik boyunca meme gelişmesinden ve memede oluşan değişikliklerden kaynaklanır.Keskin ağrı genellikle alttaki durumlarla ilişkilendirilir;


-Göğüs gelişmesi veya büyümesi

-Göğüslerin dolması

-Süt kanallarının genişlemesi


Tüm bunlar gebelikte normaldir ve endişe etmemelisiniz.Göğüste keskin ağrı veya şiddetli ağrı durumunda bazı kadınlara kafein tüketmemeleri ve bol bol süt içmeleri söylenir.Bazı kadınlarda bu tavsiyeden sonra ağrı tamamen yok olurken,bu ağrı gebelikte oluşan kistler nedeniyle de olabilir.

Eğer göğüs altında herhangi bir yumru veya morarma fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Hamilelikte göğüslerde hassasiyet

Hamile kaldığınız zaman büyük miktarda östrojen ve progesteron üretilir.Bu iki hormon özellikle gebeliğin ilk aylarında göğüslerde hassasiyet ve bazı diğer değişikliklere neden olur.

Hamile kaldıktan 2-4 hafta sonra birçok kadın göğüste ağrı hissedebilir.Ayrıca göğüste yağ birikmesi olur ve göğüslere kan akışı artar böylece emzirme için hazırlık yapılmış olur.Gebelikte hassasiyet göğüs ucu,göğüs ucu çevresi (aerola) ve göğüs damarları gibi meme kısımlarında olur.