Hamilelikte çikolata yemek zararlı mı?

 Hamilelikte çikolata güvenli mi?


Hamilelikte çikolata yemek genellikle zararsızdır çünkü bazı araştırmalara göre hamilelikte çikolata yemenin bazı yararları vardır.Fakat,hamile bir kadın günde 200 mg dan fazla kafein almamalıdır,kafein vücudun fonksiyonunda bazı bozulmalara neden olabilir.Ayrıca aşırı çikolata tüketmek gebelik şekerine veya çikolatanın sağladığı ekstra kalori nedeniyle çok kilolu olmanıza neden olabilir.Bu nedenle az miktarda,yani tatmin olduğunuz miktarda çikolata tüketmek gebelikte genellikle zararsızdır,aşırı tüketmek size zarar verebilir.Eğer hala endişe ediyorsanız bu konuda doktorunuza başvurabilirsiniz.

Hamilelikte çikolata yemenin muhtemel bazı yararları


Birçok çikolata çeşidi vardır,ama bunlardan hiçbir tanesi gebeliğe zarar verdiğine dair bir kanıt yoktur.Gebelikte size bazı faydalar sağlayan birçok çikolata çeşitleri vardır,bunlardan bazıları koyu çikolatalar,az şeker içeren çikolatalar,organik ve kakao bakımından zengin çikolatalardır.Bu çikolatalar gebelikte oldukça sağlıklıdır ve hamile kadına birçok yarar sağlar.İşte bu yararlardan bazıları:

1-Tansiyonun düzenlemesinde yardımcı olur.Kakao,hamile kadınlarda tansiyonun düzenlemesinde önemli rol oynayan theobromine içerir.

2-Koyu çikolatalar preeklampsi önlemesinde size yardımcı olabilir.Preeklampsi prematüre doğumun birçok nedenleri arasındadır.Bu durum gebelikte yüksek tansiyon ile olur.Koyu çikolata bu durumun iyileşmesini sağlayabilir.

3-Hem sizin hem de bebeğinizin mutlu olmasını sağlar.Çikolata stres için çok iyi gelir.Hamile kadını ruhsal anlamda güçlü ve canlanmasını sağlar.Araştırmacılara göre stres altında olan hamile kadınlar sık sık çikolata yiyerek daha mutlu veya daha canlı bebek doğurabilirler.

4-Çikolata temel antioksidanları içerir.çikolata bağışıklığa yardımcı olabilecek ve bağışıklığı güçlendirebilecek güçlü antioksidanlar içerir.

5-Çikolata demir,magnezyum ve diğer bazı önemli mineralleri içerir.Bunlar sağlıklı bir gebelik için çok önemli besinlerdir.

6-Çikolata kolesterol seviyesinin azalmasında ve kilolarınıza yardımcı olabilir.Eğer normal seviyede koyu çikolata yerseniz kolesterol seviyesi azalabilir.Ama aşırı tüketmekten kaçının.

Hamilelikte çikolata ile ilgili bazı gerçekler

1-Çikolata hamilelikte bazı yararlar sağlasa da,aşırı miktarda çikolata tüketmek aşırı kilo almanıza neden olabilir.Bu kilolar çikolatada bulunan kalori ve yağ içerimi nedeniyle olur.Hamilelikte çok kilolar gebelik şekeri,varis damarlar,yorgunluk ve yüksek tansiyon gibi risklere neden olur,hatta sezaryenle doğum yapmanıza bile neden olabilir.Bu nedenle az miktarda ve sık çikolata tüketebilirsiniz,fakat aşırıya kaçmayın.

2-Hamilelikte dikkat etmeniz gereken diğer bir başka şey kafein tüketimidir.Günde 200 mg dan fazla kafein almamalısınız.Çikolata belli bir kafein yüzdesine sahiptir.Bu nedenle hamilelikte fazla çikolata yemeniz durumunda almanız gereken kafein seviyesini aşabilirsiniz.

3-Çikolatanın barındırdığı diğer bir şey de şekerdir.Hamilelikte aşırı şeker tüketimi gebelik şekeri,kilo alımı ve diş problemleri gibi bazı sorunlara neden olabilir.Bu nedenle gelişen bebeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için ılımlı seviyede çikolata yemeye bakın.