Hamilelikte böbrek ağrısı bebeğe zarar verir mi?

 Böbrek ağrısı veya böbrek enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi?


Eğer böbrek ağrısı enfeksiyon nedeniyle oluyorsa bebeğe zarar verebilir.Böbrek enfeksiyonu gebelikte çok ciddi bir durumdur.Eğer enfeksiyon kana bulaşırsa hayatınız veya bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.

Böbrek enfeksiyonu veya enfeksiyon nedeniyle oluşan böbrek ağrısı bebeğiniz için de ciddi riskler taşıyabilir.Böbrek enfeksiyonu düşük kilolu bebek,erken doğum veya bebek gelişme kısıtlığı gibi problemlere neden olabilir.

Böbrek enfeksiyonu bir bakteri enfeksiyonudur ve yaklaşık olarak hamile kadınların %1 inde meydana gelebiliyor.Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu oldukça yaygındır.Eğer idrar yolu enfeksiyonu erken teşhis ve tedavi edilmezse vücudun üst bölgesine bir böbreğe veya her iki böbreğe de bulaşabilir.Ayrıca böbrek enfeksiyonu yeni doğan veya fetal ölüm riskini artırır.

Böbrek enfeksiyonu gebelikte bazı antibiyotikler sayesinde kolay bir şekilde tedavi edilebilir.Bu antibiyotikler gebeliğe olumsuz etki yapmaz,bu nedenle endişe etmenize gerek yoktur.Ne kadar erken tedavi olursanız,tedavi süreci o kadar kolay olur.

Gebelikte böbrek enfeksiyonu belirtileri genellikle:

-Terleme ve titreme ile birlikte yüksek ateş
-Karında ağrı
-Bel bölgesinde ağrı 
-Mide bulantısı ve kusma
-Sık idrara çıkma,acil idrara çıkma
-İdrarda kan izleri veya koyu idrarla birlikte kötü kokular
-İşeme sırasında yanma hissi veya ağrı

Eğer bu belirtileri fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.Doktorunuz gerekli teşhisi yaptıktan sonra buna göre tedavi yapılır.

Böbrek enfeksiyonu için uygulanan intravenöz veya damar içi antibiyotikler genelikle 48 saat içinde etkisini gösterir.Hastaların %90 nı yüksek ateşten kurtulur ve diğer enfeksiyon belirtileri 3 günde kaybolur.Eğer herhangi bir gelişme olmazsa bu antibiyotiklerden kaynaklı olabilir.Bu durumda doktorunuz size daha güçlü antibiyotikler verebilir.