Gebelikte kaburga ağrısı neden olur?

 Gebelik sırasında kaburga ağrısına ne sebep olur?


Gebeliğinizin ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemlerinde vücudunuzun değişik pek çok yerinde ağrılar hissetmeye başlarsınız. Fakat hamile olduğunuz için ağrı kesici alamazsınız ve bu ağrılara katlanmak zorunda kalırsınız.

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Nedenleri

Hamilelik sırasında özellikle kaburganın sağ alt tarafında ağrı sıkça görülen bir durumdur. Ağrı yoğunluğu hafiften keskin ve bıçak saplanıyormuş hissi veren düzeye kadar ilerleyebilir. Relaksin adı verilen bir hormon, gebeliğin 3. Ayından sonra vücut tarafından üretilir. Bu hormon ligamentler üzerinde etkiye sahiptir ve onları harekete geçirir; onların gerilmesini sağlar. Bu hormonun etkisi altındaki karın ve kalçalarınızdaki bağlar, büyümekte olan bebeğiniz için yer açmaya başlar ve doğum kanalından geçmesini kolaylaştırmak için gerilir. Relaksin etkisiyle, vücudunuzdaki tüm bağlar daha elastik hale gelir ve bacaklarınızın eklemlerinizle artık bir bağlantısı yokmuş gibi hissedebilirsiniz.

Rahminizin genişlemesi ile göğüs kafesinizdeki bağlar uzar ve rahim boşluğundaki bebeğiniz yukarıya doğru itilir ve kaburganızın duvarlarında baskı hissetmeye başlarsınız. Göğüs kafesiniz, sadece bebeğinize daha fazla yer açmak için değil aynı zamanda yukarı doğru itilen ciğerlerinizi de rahat ettirmek için genişlemek zorunda kalır. Akciğerleriniz için azalan alan nedeniyle nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Göğüs kafesinizin genişlemesi omzunuzu öne doğru çeker ve bu da sırtınızın kaslarına baskı uygulayarak kambur durmanıza sebep olabilir.

Hamilelik sırasında kaburga ağrısını nasıl hafifletirsiniz?

Rahminizin ve bebeğinizin büyümesini durdurmak için yapabileceğiniz çok fazla şey yok, ancak geçici olarak rahatlamanızı sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı kolay yöntemler var.

Dikkat: Hamilelik sırasında herhangi bir anti-inflamatuvar ilacı kesinlikle kullanamazsınız; bu sebeple, doktorunuzdan onay almadan hiçbir ilacı kullanmayın. Acınız dayanılmaz hale gelirse, ebe veya doktorunuza alternatif bazı ilaçlar almak konusunda danışabilirsiniz. Bunun yanı sıra, eğer mümkünse kodein içeren tüm ilaçlardan kaçınmalısınız, çünkü kodein kabızlığa yol açabilir, ki bu da ağrılarınızın üzerine bir de bunun eklenmesi demektir. Aşağıda hamilelik sırasında kaburga ağrısını hafifletmek için alabileceğiniz birkaç önlemi sıraladık.

Bol kıyafetler giyin

Rahat, bol ve de rahat nefes almanızı sağlayan hamile kıyafetleri satın alın. Eski dar ve rahatsız giysilerinize zorla sığmaya çalışmayın, çünkü bu kıyafetler kaburgalarında baskıya neden olur ve sıkıntı ve ağrılarınızı daha da artırır.

Duruşunuzu Değiştirin

Mümkün olan her an geriye yaslanarak oturmayı deneyin. Genelde düz oturarak veya her zaman öne eğimli olarak vücudunuzu daha çok zorluyorsunuz. Bu kaburga ağrısı sorununuzu daha da artırabilir. Bu sebeple, mecbur olmadıkça bu tarz oturmaktan kaçının. Ayrıca sırtınıza destek için yastık kullanabilirsiniz.

Bu Hareketi Deneyin

Duvardan 40 cm uzakta ayaklarınız duvara bakacak şekilde dik durun. Şimdi kollarınızı öne doğru çaprazlayın. Hareket, çapraz hale getirdiğiniz kollarınızı duvara yaslamak ve onları başınızın üstünde tutarak öne arkaya gerdirmektir. Rahatsız olmadığınız sürece bu hareketi yapmaya devam edebilirsiniz. Bu hareket, göğüs kafesi ve diyaframın rahminizin üzerine doğru yoğunlaşmasını sağlarken size ihtiyacınız olan rahatlığı sunuyor.

Bu Ürünleri Deneyin

Bu ürünleri kullanmak da ağrınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır:

Gebelik yastığı: Uzandığınızda vücudunuzun formunu koruyarak rahat etmenizi sağlar. Siz yatay pozisyondayken kaburgalarınıza ve çevresindeki dokulara olan baskının düşürülmesine yardımcı olur. Geceleri rahat etmek için bu yastığı kullanabilirsiniz. Bebeğinizin bulunduğu karınaltı bölgesine yastık koymak kaslarınızdaki ve kemiklerinizdeki ağrıların bir kısmını almanıza ve kaburga ağrınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Gebelik göbek destek yastığı: Bu yastığı, yan yatarken karnınıza destek sağlamak için kullanabilirsiniz.

Gebelik göbek destek parantezi: Büyüyen göbeğinizin ağırlığını karnınıza eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur, böylece kaburga kaslarınız gevşer ve kaburga ağrınız azalır.

Göbek destekli sutyen: Karın altına kadar uzanan kalın bir destek bandına sahip bir sutyendir ve kas  gerginliğini ve ağrıyı azaltmayı sağlamak için göğüsleri hafifçe yukarı kaldırır. Karın kaslarınızdaki yükü hafifletir ve ön kaburga ağrısını azaltır.

Hamilelikte Kaburga Ağrısını Azaltmak İçin Daha Fazla Yol

Destekli ve normalden daha ağır olan göğüslerinizin basıncını düşürecek, kaburga ağrısını azaltacak doğru bir sutyen takın.

Düzenli hamilelik egzersizleri, nefes alıştırmaları ve yoga ile uğraşın. Bu hem stresinizi hem de kaburgalarınızdaki ağrıyı önemli ölçüde azaltacaktır.

Doğru pozisyonda oturmak ve yatmak çok önemlidir. En iyisi düz oturmak ve fazla ve ani hareketten kaçınmaktır. Sırtınızı desteklemek ve daha rahat etmek için küçük bir yastık kullanın.

Ağrınızın bulunduğu tarafa yatarak uyumak da kaburga ağrınızı azaltmaya yardımcıdır.

Düzenli kısa yürüyüşler yapın ve uzun süre aynı pozisyonda oturup yatmaktan kaçının.

Ağrı üzerine nazikçe masajlar yapın. Bu, kaslarınızı rahatlatır ve ağrıyı azaltmaya yardımcıdır.

Ağrı, aynı zamanda ağrı alanına buz paketleri koyarak ve bu süre zarfında kolları kaldırarak da hafifleyebilir.